Yeni Gıda Takviyesi Kanunun Network Marketing Sektörüne Etkisi

Yeni Gıda Takviyesi Kanunun Network Marketing Sektörüne Etkisi
REKLAM ALANI

Daha Önceki Yazılarımızda sizlere Gıda Takviyesi Hakkında bazı gelişmelerin yaşandığından haber vermiştik.İşte son gelişmeler gerçekten hem perakende sektöründeki gıda takviyecilerine ,özelliklede network marketing sektörüne büyük darbe vuracağa benziyor.

 

Öncelikle bir önceki yazımız da da belirttiğimiz üzere bu konunun gıda takviyesi firmalarına zorluk değil,daha iyi denetimlerle daha kaliteli firmaların girmesini sağlamak olarak düşünülmesi gerekerdi.Fakat son hazırlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan yeni Bitkisel Gıda Takviyesi Yönetmeliğine göre; bir bitkisel gıda takviyesi üretim kayıt ve onay işleri için 24.000,00 TL ödemek gerekiyor. Örneğin: 100 çeşit ürününüz var, bu 2.400.000,00 TL ödeyeceksiniz demektir.

REKLAM ALANI

 

 

Peki bu rakamları kimler ödeyebilir.Öncelikle Türkiye’de ki bir çok girişimcinin ödeyemeyeceği bu rakamları,yurt dışından Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancı firmaları da durduracağı kanaatindeyiz.Avrupa’nın bir çok ülkesinde teşvik primleri verilen gıda takviyesi ve şifalı bitkiler maalesef ülkemizde bir kaç firma yüzünden çalışılması çok zor bir alan olmuştur.

 

Özellikle de Network Marketing Alanında faaliyet gösteren gıda takviyesi üreticileri ve firmaları tahminen Dünya Network Marketing piyasasının %50 sini oluşturmaktadır.

 

İnşallah bu yasadan Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız bu konuda daha hassas davranarak Dünya da büyüme gösteren bir ülkenin özellikle bitki zenginliği açısından çok iyi konumda olan bir ülkenin gelişimine katkı sağlayacak bu konuyu gözden geçirmelerini umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Para Click başlıklı makalemizde network marketing, para click ve para click nedir hakkında bilgiler verilmektedir.