Yeni Çağ Yeni Network Marketing Mi?

Yeni Çağ Yeni Network Marketing Mi?
REKLAM ALANI

Ülkemizde 90 yıllardan bu yana büyüyerek devam eden bir sektör olan network marketing,çok katlı pazarlama,doğrudan satış ve tavsiye pazarlama ile anılan pazarlama sistemi son dönemde dijital Dünya’nın büyümesi ile çok farklı bir yöne doğru ilerlemeye yada yön değiştirmeye başladı diyebiliriz.

 

İlk deneyemim 1997 yılında tesadüfen dershane çıkışı bir sunuma katılarak,neye katıldığımı bile bilmeyerek meşhur Alman gıda takviyesi ile başlamıştı.Dikkatimi çeken noktada yaşımızında gençliğinden olsa gerek sadece çok kazanma arzusu ve kısa sürede isteklerime kavuşma hırsıydı.

REKLAM ALANI

 

Ama neye bile girdiğimizi bilmediğimizden işinde detaylarını öğrenmeden sadece paket alıp bir kaç aydan sonra bırakmıştık.Bir kaç yıl sonra sponsor kavramını öğrendiğimizde nedenini daha çok iyi anlamıştık.

 

Konuya neden buralardan geldim,Network Marketingin ilk çıkış noktası tavsiye pazarlama idi,yani insanlar hayatlarında kullandıkları bir ürünü hizmeti,başkalarına tavsiye etmesi ile başlayan ve bunu kazanca dönüşüterebilen muazzam bir pazarlama sistemi diyebiliriz.

 

 

Yıl Dijital devrim dediğimiz Teknoloji çağına geldiğinde ise artık sadece fiziksel ürün yada hizmetler değil dijital ürün ve hizmetlerde bu pazarlama sistemini kullanmaya başladı,Ama tıpkı geçmişte olduğu gibi bu günde network marketing sistemlerini ponzi dediğimiz sistemlere çeviren firmaların sayısı hızla arttı.

 

 

Ama değişmeyen bir şey vardı insanoğlunun hızlı para kazanma hırsı ve kısa sürede hayatını değiştirmeye odaklanması,aslında yıllardır bunun ne kadar zor olduğunu bilsekte benim bile etkilendiğim dijital network ve yatırım networku dediğimiz sistemler maalesef ülkemizde hızla büyemekte ve birileri için ciddi gelirler oluştururuken bazıları için çöküşler ve maalesef hayatlarını etkileyecek derecede yıkımlara neden oldu.

 

 

Bankalardan bile daha çok kar verdiğini söyleyen bu sisitemlerin cezbedici noktası o kadar fazla ki maalesef ülkemizde bir çok kişi kısa sürelide olsa bu işlere girmeye devam ediyor ve edecektir.Bunu kötüye kullanan insanların sayısıda oldukca fazladır.Ayrıca yasal olarak sözleşme okumadan olunan kayıtlar ve daha sonrası yaşanan mağduriyetlerden bir sonuç alınmasıda pek mümkün gözükmüyor.

 

Sonuç olarak networkun çıkış noktası olan tavsiye pazarlanması hatırlanmalı ve uzun soluklu sektörde yer almak isteyenler bunu gözönüne alarak tercihlerini yapmalı,ama ne olursa olsun dijital çağın ve kriptopara sektörünün geleceğinde yer almak ve bu tarz işlerde çalışmak ve yapılanmak isteyen arkadaşlar ise ,sektörün iniş çıkış ve risk faktörünü gözönünde bulundurarak,hem kendileri hemde tavsiyelerine bunu hatırlatmalı açıklamalı ve insanların hayatlarını etkileyecek miktarlarla bu sektöre giriş yapılmamalıdır.

 

fatihben

Saygılarımla
Fatih Yavuz
Uzman Networker

https://www.facebook.com/faazbey
Copyright © 2017 Network Marketing Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Bir önceki yazımız olan Network Marketing'te Lider Olmak başlıklı makalemizde network marketing, network marketing lider olmak ve network marketing liderliği hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ