Carl Rehnborg

Carl Rehnborg
REKLAM ALANI

Carl Rehnborg

Değerli okuyucularımız bugün sizlere network marketing sektörünün bilinen en eski kurucalardan olduğu söylenen Carl Rehnborg’un kısaca hayatına dair detaylara değineceğiz.

REKLAM ALANI

Rehnborg,A.B.D’de St Pitersberge, Florida 15 Mayıs 1887’de doğdu.1915 yılında kimya doktoru olarak bir bir Amerikan petrol şirketi ile anlaşan Rehnborg bu sözleşme sonunda Çin’in Tianjin kentine taşındı.Rehnborg’un ilk network fikrine kaynak olanda aslında Çin’de oluşan beslenme bozuklukları ve kıt kaynaklarla yapılan mücadeledir.Çin’de gördüğü beslenme sorunları üzerine gıda takviyesi ve sağlıklı beslenme üzerine uzun çalışmalar yaptı.

1927 Yılında Amerika’ya cebinde tek kuruş olmadan geri dönen Rehnborg bir kaç iş denemesinden sonra Rehnborg’un aklı hala Çin’de düşündüğü gıda takviyesi ve sağlıklı beslenme üzerindeydi.Littery Kaliforniya’daki Balboa Island kentinde bir çatı katı kiralayan Rehnborg burada küçük deneyler yapmaya başladı.

1933 Yılında Çinde bulunan yonca ürünü,maydanoz ve çeşitli bitkilerle yeni bir besin takviyesi geliştirdi.Daha sonra bu besin takviyesi ürünü toz halinde küçük kutulara koymaya başladı.Sıra gelmişti bunları satışa sunmaya işte network marketinng diye bildiğimiz ama o gün Rehnborg’unda bilmediği ilk adım o zaman atılmıştı.Rehnborg bu ürünü tanıtmak için evinde bir kaç arkdaşına yemek daveti vermeyi düşündü.Bu yemekten sonra artık Rehnborg kişilere küçkük bayilikler vererek bu işi genişletmenin yolu olan mlm sistemini bulmuş oldu.

Carl Rehnborg’un 1934 yılında kurduğu şirketin ilk ismi, California Vitamin Company idi. Sonradan şirketin ismi, Nutrilite Products Inc. olarak değiştirildi. Başlarda klasik bir doğrudan satış programı uygulanmaktayken 1945 yılında Carl Rehnborg, bugünkü çok katlı pazarlama yönteminin tüm temel unsurlarını içinde barındıran bir programa geçti. Kimileri bu programın, Carl Rehnborg’un kişisel bir buluşu olduğunu iddia ederken, kimileri Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir doktora çalışmasıyla doğduğunu, kimileri ise programı Nutrilite’ın Distribütörleri olan Lee S. Mytinger ve William S. Casselberry’nin geliştirdiklerini ileri sürerler.

Nutrilite daha sonra bir anlamda, bir çok katlı pazarlama devinin doğumuna aracılık etmiştir. Nutrilite Distribütörleri Rich DeVos and Jay Van Andel, Nutrilite’dan ayrılarak kendi şirketlerini, ünlü Amway Corporation’ı kurmuşlardır. 

İşte sizlere yurt dışı kaynaklarından elde ettiğimiz bilgiler neticesinde hem network marketing tarihinde önemli bir yeri olan Carl Rehnborg’un hayatını anlatımış,hemde fikirlerin eyleme dönüşmesinin nelere yol açtığını görmüş olduk.

Bir önceki yazımız olan Robert Kiyosaki başlıklı makalemizde rober kiyosaki kimdir, robert kiyosaki ve robert kiyosaki ne iş yapar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ