Hunca Kozmetik

Hunca Kozmetik
REKLAM ALANI

Hunca Kozmetik

Doğrudan satış sektörüde artık perakende sektörü gibi hareketlliğin bol olduğu ve medya da geniş yer bulan bir sektör oldu.Türkiye’de ilk başladığı dönemlerde ve sonralarında piyasada tüketiciler tarafından tam algılanamadığından yeterli yer bulamayan network marketing artık saygın bir sektör konumunda dır.İşte Geçen pazar günü hürriyet ik ekinde yer bulan Hunca Kozmetik ve hunca life yönetim kurulu başkanı Tuncer Hunca’nın Hunca life ve sektör hakkında ki röportajı;
HuncaLife markası ile doğrudan satış sektörüne giren Hunca Kozmetik, yıl sonuna kadar 50 bin temsilciye ulaşmayı hedefliyor.   13 Mayıs 2012 Hürriyet Gazetesi – İK eki

REKLAM ALANI

 

Huncalife markası ile doğrudan satış sektörüne giren Hunca Kozmetik, yıl sonuna kadar 50 bin temsilciye ulaşmayı hedefliyor.
Dünya çapında büyüklüğü 100 milyar doları aşan, Türkiye’de ise yaklaşık 600 milyon dolarlık bir pazar haline gelen doğrudan satış sektörüne her gün yeni firmalar katılıyor. Avon ve Oriflame gibi doğrudan satış yapan kozmetik firmalarının arasına Hunca da eklendi. 1957 yılından bu yana faaliyet gösteren Hunca Kozmetik, 18 aylık altyapı çalışmasından sonra Ekim 2011’de Huncalife markası ile doğrudan satış sektörüne girdi. Hunca, şu ana kadar 500 çeşit tamamen yeni ürünü HuncaLife için üretti ve 30 yeni marka oluşturdu. Huncalife için şu ana kadar 4.5 milyon TL yatırım yapıldı.


 

Hunca Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hunca, makyaj, cilt bakımı, kişisel bakım ve parfüm grubunda rujdan, varis kremine kadar geniş bir yelpazede ürün geliştirdiklerini belirterek, Türkiye’de doğrudan satışta yabancı firmaların pazara hakim olduklarını, büyüme potansiyelinin çok hızlı ve yüksek olduğunu gördükleri için Türk firması olarak yine bir Türk markası yaratarak dünyaya açılmak istediklerini söylüyor. 
 

Şu anda 12 bin temsilci üyelerinin bulunduğunu söyleyen Tuncer Hunca, 2012 sonuna kadar 50 bin üyeye ulaşmayı hedeflediklerini söylüyorlar: “Bu kişiler sisteme ücretsiz olarak kayıt olduktan sonra, kataloglarımızdan diledikleri ürünleri gerek kendi ihtiyaçları için, gerekse arkadaşlarının ihtiyaçları için indirimli olarak sahip olabilirler. Ödemesini de ister kredi kartı, ister banka havalesi, isterlerse de kapıda ürün teslim anında nakit veya kredi kartıyla ödemelerini gerçekleştirebilirler. İster part-time ister full-time olarak çalışabilirler. Şu an sistemimizde 20 TL ile 8.500 TL arasında aylık prim geliri elde eden toplumun her kesiminden ve her iş grubundan insanlar mevcut.”
 

Her kesimden kişinin bu işi yapabileceğini söyeleyen Hunca, tek kriterlerinin 18 yaşını doldurmak olduğunu söylüyor. Hunca bu kişilere mevcut temsilcileri üzerinden referans yoluyla ulaşıyor.
Huncalife’ın 2012 ciro hedefi 5 milyon TL, 2013 ciro hedefi ise 25 milyon TL. Hunca’nın 2012 yılı toplam ciro hedefi ise 100 milyon dolar.
 

42 ülkeye  ihracat yapıyor
1957’de kurulan Hunca Kozmetik, tüm ürünlerini Tekirdağ – Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulu üretim tesisinde üretiyor. 22 dönüm arazi üzerine kurulu Çerkezköy Üretim Tesisi, 15 bin m2 kapalı alana sahip. Toplam çalışan sayısı ise 550.
 

Üretim tesisinde Hunca’nın kendi markalarına ait ürünlerin yanında, birçok ulusal ve uluslararası firma için private label ya da fason üretim de yapılıyor.
 

Hunca Avrupa Bölgesi’nde 14 ülkeye, Rusya bölgesinde 4 ülkeye, Asya bölgesinde 9 ülkeye, Ortadoğu bölgesinde ise 15 ülkeye olmak üzere toplam 42 ülkeye ihracat yapıyor.
 

Türkiye’de ve dünyada doğrudan satış

Dünya çapında 87 milyondan fazla satış temsilcisi, 132 milyar dolar ciro olduğu tahmin ediliyor.

 

Doğrudan satışın dünyadaki sektörel ağırlıkları ise şöyle:
– kozmetik ve kişisel bakım yüzde 36,
– evsel ürünler (temizlik ağırlıklı) yüzde 17,
– tekstil ve aksesuar, yüzde 8,
– wellness, yüzde 22,
– kitap, oyuncak vb yüzde 3,
– yiyecek içecek yüzde 2,
– ev aksesuarları yüzde 2,
– enerji, su, telefon yüzde 2,
– finansal hizmetler (sigorta) yüzde 3,
– diğerleri yüzde 4
 

Doğrudan satışın Türkiye’deki boyutuna bakıldığında ise; Türkiye’de 680 binden fazla satış temsilcisi ve yaklaşık 805 milyon TL (535 milyon dolar) ciro olduğu tahmin ediliyor. Doğrudan satışın Türkiye’deki, sektörel ağırlıklarına bakıldığında;
– kozmetik ve kişisel bakım yüzde 70,
– evsel ürünler (temizlik ağırlıklı) yüzde 16,
– tekstil ve aksesuar yüzde 8,
– wellness yüzde 6,
– kitap, oyuncak vb yüzde 0,
– yiyecek içecek yüzde 0,
– ev aksesuvarları yüzde 0,
– enerji, su, telefon yüzde 0,
– finansal hizmetler (sigorta) yüzde 0,
– diğeri yüzde 0

Hunca Life üyelik,hunca life türkiye ekibinden yer almak isteyenler buradan tıklayarak resmi sitesinden hunca life sistemini inceleyebilir ve üye olabilirler.

Hunca Life Resmi Sitesi İçin Tıklayın

Bir önceki yazımız olan Amway 2011 Cirosu başlıklı makalemizde amway, amway 2011 ve amway 2012 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ