Network Marketing Kazanç Planları

Network Marketing Kazanç Planları
REKLAM ALANI

Network Marketing ve Multi Level Marketing sistemlerinde en çok kullanılan kazanç sistemlerinden bahsedeceğiz.Bir çok yerde de duyduğunuz ve okuduğunu sistemleri bizde network marketing Türkiye açısından değerlendirmeye alacağız.

NM ve MLM sistemleri genelde organizasyonun sıralı halde büyümesi ve zincirleme bir şekilde koordinasyon olmasına dayanır.Gnelde bu şemalar gösterildiği için bazen titan zinciri algılaması da yaratabilmektedir.Şimdi gelelim network marketingte en çok kullanılan kazanç sistemleri ve şemaları nelerdir tek tek ele alalım.

 

REKLAM ALANI

1-Matrix: Matrixte en yaygın kullanılan yöntem 5×8 satış şeklidir. Yani şirketin aktif müşterisi olan her kişi kendisinden sonra, çalıştığı firmaya 5 yeni müşteri kazandırmak durumundadır. Böylece sisteme daha fazla kişinin dahiliyeti, kendisinden sonra gelen basamaklara bağlıdır. Matrixte büyüme 8. basamağa kadar devam eder. Kişi kendisinden sonra gelen 9. basamaktan kar elde edememektedir. Kişilerin gelir potansiyeli eşittir. Kişi sayısıyla basamaklar çarpıldığında hisse, gelir potansiyeline denk olur. Günümüzde 5×8, 3×9, 2×12 şeklinde farklı matrixler vardır. Bu sistemi kullanan şirketlerin ödeme şekilleri ve ödenecek miktarları belirleme yolları da farklıdır.

2-Breakaway: Bu planda herkes kendisinden üstteki kişiden farklıdır. Böylece üstler gruptan sayılmaz. Bu ayırım üstlerin sayısı ile de alakalıdır. Her insan özel hisse ve indirimden yararlanabilir. Böylece herkes üstünden ayrılmaya yani breakawaya ulaşmaya çalışır. Kişi ayrıldığı üstüne  % 7 oranında hissesinden kar payı verir. Kişi bu planda yükseldikçe daha fazla indirimden ve imtiyazdan faydalanır. Bu planda, asıl kar breakaway derecesine ulaşınca elde edilir. Bu plan bilgisayarın kullanılmaya başlanmadığı dönemlerde uygulanmıştır. Bu planı kullanan şirketler, binlerce satış birimiyle diyaloğa geçmek yerine breakaway derecesinde sınırlı sayıdaki kişilerle diyaloğa geçerlerdi ve breakaway derecesindeki kişilerde kendi gruplarıyla iletişim içerisinde olurlardı.

3-Unilevel: Bu plan temel tüketim malzemelerinin satışında kullanılmaktadır. Bu planda kişi, istediği kadar hisse ile işe dâhil olabilir ve dâhil edeceği kişi sayısında herhangi bir sınır yoktur. Çalışanlara verilen kar payı satılan ürünün belirli bir yüzdesidir. Örneğin, satılan ürünün fiyatının % 20’ si aktif müşteriye verilir. Şirket bu karı satış miktarına göre düşürebilir. Bu planı kullanan şirketler, müşterilerine aylık belirli bir miktarda ürün almayı zorunlu kılar.

4-Binary: Kullanılan bütün ticari metotların çok üstünde geliştirilen bir metottur. İkilik düzen, çift yol, iki kol üzerinden ilerlemek anlamına gelir.

Binary metodunda üretici firma ile müşteri arasında hiçbir vasıta yoktur. Üretici firma ürettiği ürünü direkt müşterisine ulaştırmaktadır. Bu sisteme dâhil olan her müşteri bir ürün alarak girer ve kendisiyle beraber iki kişiye daha tavsiye eder. Böylece ürünü alan her kişi, iki kişiye tavsiye ederek ürün satışının ikiye katlanmasını sağlar. Binary metodu üreticiye ve sistemde çalışan aktif müşterilere aynı anda çok büyük gelir imkânı sunar. 2>4>8>16>32>64 ve 64 kişi 128 kişiyi daha kazandırır yani var olanı iki ile çarparak, çoklu bir satış sağlar.

Sisteme dâhil olan herkes, alacağı ürünü direkt şirketten almakla birlikte iki kişiye tavsiye ederek ilerlediğinden zor olarak görülen pazarlamacılık, şekil değiştirerek pazarın kendisinin oluşturulması halini alır.

Maalesef binary sistemi en çok kazandıran sistem olmasının yanı sıra sizlere daha önceki yazımızda anlattığımız üstü giydirilmiş network marketing firmaları tarafından saadet zinciri şeklinde kullanılmaya müsait bir yapıya da sahiptir.

Burdaki ayrımı yapmak da sizlerin detaylı incelemelerine kalıyor,Firmanın ürün gamı devamlılığı üretici durumu,ve giriş paketleri fiyatları,sadece giriş paketi satmaya odaklı olan firmaları ayırt ederek yakalayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Üstü Kapatılmış Network Marketing başlıklı makalemizde en iyi network marketing, hangi network daha iyi ve network marketing hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ