2013 te Bu markalar Olmayacak

2013 te Bu markalar Olmayacak
REKLAM ALANI

 

Gerçekten gazete de görünce bizi de şaşırtan bu ilginç tahminin içinde doğrudan satış sektörünün ilk beş büyüğünden biri olan avon markasınında bulunmasından dolayı Habertürk ekonomi servisinin bu haberini sizlerle paylaşma gereği hissettik.

 

REKLAM ALANI

Değerleri milyar dolarla ifade edilen bazı markaların geleceği çok parlak görünmüyor. 24/7 Wall St. yatırım analizi sitesinin her yıl hazırladığı  kaybolacak markalar listesinde bu yıl American Airlines, Suzuki, Avon ve Blackberry’nin üreticisi RIM gibi devler de yer aldı. Liste hazırlanırken, satışlardaki düşüş, üst düzey yöneticilerin markanın faaliyetlerine son verebileceği yönündeki beyanları,hızla artan maliyetler, ve şirketin payasa değerindeki düşüş ve buna sebep olan operasyonlar gözüne alınıyor.

 

RAKİPLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR
2013 yılında kaybolması beklenen şirketler arasında ilk göze çarpan Avon. Şirketin uzun yıllardır CEO’luğunu yapan Andrea Jung, şirketin neredeyse iflas noktasına gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl istifa etmişti. İstifanın ardından da toparlanamayan Avon, finansal olarak kötü bir durumda olmasına rağmen, marka değeri açısından diğer kozmetik firmalarının iştahını kabartıyor.

 

ÖNYARGILARI KIRAMADI
Suzuki’nin de önümüzdeki yıl zor günler geçirmesi bekleniyor. ABD piyasasındaki pazar payını bir türlü arttıramayan şirketin, özellikle araçlarının kalitesiyle ilgili önyargıları kıramadığı belirtiliyor. Blackberry’nin de üreticisi olan Research in Motion (RIM) ise listedeki bir diğer şirket. Bir zamanlar akıllı telefon sektörünü domine eden RIM’in, Amerikan borsalarındaki hisseleri 4 yıl içinde 144 dolardan 11 dolara kadar düştü. Özellikle Apple ve Samsung’la rekabette zorlanan şirketin önümüzdeki dönemde toparlanması mümkün gözükmüyor.

 

Listede dikkat çeken bir diğer şirket ise American Airlines. 30 yıl boyunca ABD’nin bayrak taşıyıcı havayolu olan şirket, Kasım 2011’de iflasını açıklamasına rağmen operasyonlarına halen devam ediyor. Şirketin US Airways tarafından satın alınması bekleniyor.

 
Listenin geçen yılki versiyonuna baktığımızda ise, tahminlerin bir kısmının doğru çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl listede olan şirketlerden İsveçli Saab, 2011 sonunda iflasını açıklamıştı. MySpace ünlü medya şirketi News Corp.’a satılırken, Nokia ise 10 bin çalışanının işine son vermek zorunda kaldı.Kaynak:Habertürk

 

Evet enterasan şekilde böyle büyük markaların daha öncede bu şekilde tahminlerle battığını ya da bunu söyleyenlerin yanıldığını görmüştük.Tabi bizi network marketing piyasası olarak ilgilendiren piyasanın 1 numaralı oyuncusu avon’un özelliklede kozmetik sektöründe nasıl bir etki yaratacağıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Lonca Net başlıklı makalemizde antalya firmaları, antalya network ve cengiz dikmen hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ