Küçülen Dünya,Büyüyen Pazarlama;Network Marketing

Küçülen Dünya,Büyüyen Pazarlama;Network Marketing
REKLAM ALANI

Evet Network Marketing Artık gündemde sık sık yer almaya medya da ön plana çıkmaya başladı,hep olumsuz tarafları ile değil,olumlu tarafları ile de yer alıyor.İşte Ekonomide önemli bir yeri olan atv kanalının sevilen ekonomi programı ekovitrin’nin internet sitesi olan  ekovitrin.com  yazarlarından Davut Karamanın yazısı;

 

Dünya dönüyor, dünya değişiyor. Her değişim yeni yaşam düzeni demektir. Her dönemde dünyanın yönetmenleri, aktörleri, figüranları değişmektedir. Figüran olarak kalmayı kimsenin istemediği dünyada her an derecesi gittikçe artan rekabet ve değişim rüzgarlarına duyarsız kalmamak ve bu değişime ayak uydurmaya çalışmak kaçınılmaz bir zorunluluktur, eğer bir yönetmen ya da aktör olmayı istiyorsanız.

REKLAM ALANI

 

REKABET VE PAZARLAMA
Nedir “rekabet” diye biraz düşünürsek cevabı çok rahat hepimiz bulabiliriz. Rekabet, rakiplerimizden her zaman, her şartta bir adım dahi olsa önde olabilmektir. İşte bu güce sahip kişiler, kurumlar ve ülkeler bugün dünyanın yönetmeni ve aktörleridir. Rekabet gücüne sahip olmayanlar tarih sahnesinden bir bir silinip gideceklerdir. Çünkü tarih çok iyi plan yapanları, çok iyi kurgulayanları değil, yaptığı planları uygulayarak iz bırakanları yazar. Önemli olan kritik noktalardan biri, stratejik kararlar alarak öngörülemez uzun vadeleri öngörülebilir hale getirmek ve seyirci olmak yerine sahnede yerini almaktır. Eğer siz firma olarak ürettiğiniz bir ürünü diğer firmalar gibi üretip sunuyorsanız bilin ki seyirci koltuğundan memnunsunuz demektir. Nasıl sahnede olabiliriz diye bir hedef koyarsak o zaman yapmamız gereken diğer kritik noktalardan bir diğeri ise PAZARLAMA’ dır. “Pazarlama mı o da ne? Ben üretip satarım.” diyenler olabilir. Bir işletmenin sürekliliğini ve rekabet gücünü o işletmenin sadece satışları değil etkili bir pazarlama politikası belirler. Saman alevi gibi hızlıca parlayıp çabuk sönen birçok işletme, bu tarihi hatadan ders çıkarmadıkları için bugün aramızda yoklar. Pazarlamanın en temel ilkesi şudur: “Ya hiç kimsenin yapmadığı bir şeyi yapacaksın, ya da herkesin yaptığını farklı bir şekilde yapacaksın.” Aksi takdirde sahnede olmak için yeterli bir gerekçeniz olmayacaktır. Bugün dünyada birçok uluslararası firmanın ayakta kalmasını, durdurulamaz bir büyüme elde etmesini, dünyanın birçok ülkesine rahatça girip hızlıca yayılmasını sağlayan en önemli pazarlama modellerinden biri NETWORK MARKETING’dir. Peki nedir bu Network Marketing(NM)?

 

NETWORK MARKETING
21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen NM, her geçen gün hızla büyümektedir. Kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticaret sistemi, tüm katılımcılarına eşit fırsat sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi gibi özelliklerden dolayı birçok kişinin ilgisini çekmektedir. NM sistemi Türkçe’ de “ağ pazarlama” , “çok katlı pazarlama” olarak ifade edilmekle birlikte sistemi ayakta tutan işletme biliminin temel ilkelerinden biri olan “kazan kazan” ilkesidir. Bu nokta sistemin kişiye özgü olmasını değil, sisteme dayalı bir yöntem olmasını sağlamaktadır. Çünkü kişi bazlı sistemler er ya da geç çökmeye mahkumdur.

 

BAŞARILI KURUMLARI SİSTEM, BAŞARISIZ KURUMLARI KİŞİLER YÖNETİR
Atalarımız ne güzel söylemiş “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diye. NM sistemi ekip çalışmasına ve girişimcilik faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Eğer iyi bir takım oyuncusu değil iseniz bu sistemde sizin de ömrünüz bir kelebek kadar olabilir. Bugün NM sistemini uygulayan birçok uluslar arası firma bulunmaktadır. Büyük çapta cirolara ulaşabilen bu firmaları incelediğimiz zaman NM sistemi ile ortaya çıkan temel bazı özellikler göze çarpmaktadır. NM sistemi işletmelere kalıcı büyüme ve karlılık imkanı sağlarken sistemin aktörlerine ise birçok avantajlar sunmaktadır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:
Bu sistemi ayakta tutan en önemli noktalardan biri sürekli eğitim (kitap, dergi, cd, e-eğitim, seminer vb.) faaliyetleri ile sistemdeki kişilerin eğitim düzeyi ne olursa olsun sonuç odaklı kişisel gelişim eğitimlerinin yapılması ile kişilerin pozitif düşünce gücü, özgüven, sorumluluk bilinci, bakış açısı, yönetim ve liderlik becerileri gibi birçok alanda bu kişilerin gelişimlerinin sağlanmasıdır. Daha önce kitap okumanın ve eğitimin önemini ele aldığım yazılarda da detaylı bir şekilde vurguladığımız gibi kişi ne iş yaparsa yapsın, ne mezunu olursa olsun, yaşam odaklı kişisel gelişim ile ilgili eğitim faaliyetlerini sürdüren kişilerin daha başarılı olması aşikardır. NM sistemini ayakta tutan kişilerdir, kişileri ayakta tutan, hayata bağlayan ise sürekli eğitimlerdir.

 

Eğitimini tamamlayan ve sistemi özümseyen kişiler zamanla kendi takımlarını kurarak tıpkı okulda öğretmen gibi ekibini eğiten, büyük işletmenin yöneticisi gibi onları yöneterek ve yönlendirerek onlara liderlik yapan ve zamanla onlarında lider olmasını sağlayan bir sistem üzerine kurulmasından dolayı zamanla yeni liderlerin ortaya çıkmasına ve bu yeni liderlerle yeni kişilerin sistemle tanışabilmesine olanak sağlayan  bir sistemdir NM. Tam bir takım oyunu olan NM sisteminde bir kişinin %100 çabası yerine, 100 kişinin %1 çabası ile yüksek performans elde etme sistemidir.

 

Günümüzde yeni bir işyeri açmak için gerekli olan diploma, işyeri (kira vs.), ofis araç gereç alımı, finansman vb. temel unsurları sağlayamadıkları için birçok girişimci beyin maalesef daha yolun başında ister istemez vazgeçmek zorunda kalmaktadır. Anacak NM sistemi ise tüm bunlara gereksinim duyulmadan diplomasına, tecrübesine, cv’sine bakılmadan birçok genç girişimci beyinler hayata adım atmak  için, yaşı biraz daha ilerleyenler ise yıllarca çok çalışıp fakat yaşamdan çalışmaktan fazla bir şey anlamayıp adeta “yaşamı yeniden yaşamak” adına girişimcilik ruhlarını bu alanda değerlendirmektedirler. Girişimci olmak ve girişimci kalmak isteyenlere koşulsuz, şartsız fırsatlar sunan bir sistemdir NM.

 

NM sistemi üretici firma ile nihai tüketici arasında toptancı, bölge bayii, perakendeci, market vb. aracılar olmadan ürünleri serbest girişimciler vasıtasıyla tüketiciye ulaştırdığı için NM sistemindeki girişimciler (bu aradaki aracıları elde ettiği karı aldıkları için) NM sistemini uygulayan firmaya göre değişmekle birlikte %30-40 seviyelerine ulaşan kar payı ile satışlarını yaparak ilgili firmadan elde ettikleri prim ve puanlar haricinde de çok ciddi kazançlar sağlayarak günlük hayattaki kazançlarına ilave kazanç elde etmektedirler. NM sistemi ile uluslar arası firmalarla bir nevi ortak gibi çalıştığınız söylenebilir. Günlük hayatta mevcut işini yapanların işini aksatmadan (memur, ev hanımı, öğrenci, çiftçi, esnaf…) ilave olarak böyle bir iş yaparak hem kendi günlük ihtiyaçlarını daha ucuza alarak hem de çevresine yaptığı satış miktarına göre ek kazanç sağlayarak yaşam standardını yükseltmek isteyenler için oldukça güzel fırsatlar sunmaktadır.
Yukarıda saydığımız avantajları elde etmek için, yaşamına renk katmak, değişik eğitimler alarak rakipleriyle rekabet edebilmek (herkes gibi sıradan bir ev hanımı, öğrenci, esnaf olmak yerine nitelikli bir ev hanımı, öğrenci, esnaf olmak isteyenler), hayata tutunmak ve yaşamını yeniden inşa etmek isteyen birçok kişi NM sistemine büyük bir hevesle girmekte, fakat büyük bir çoğunluk hayal ettikleri resmi yapamamaktadırlar. Bir yere ulaşmak istiyorsanız onun bedelini ödemeniz gerekmektedir. Hayal etmek güzeldir, sizi alıp götürür istediğiniz her yere ve hiçbir bedel ödemeden. Kişisel gelişim uzmanı, eğitimci yazar Erdal Demirkıran’ ın dediği gibi “ben akıllıyım” demekle “ben dünyanın en akıllı insanıyım” demek arasında hiçbir maliyet farkı yoktur.

 

HAYALLER HEDEFE DÖNÜŞTÜĞÜ ZAMAN BİR ANLAM KAZANIR. HEDEFLER İSE ANCAK BEDEL ÖDENDİĞİ ZAMAN ULAŞILIR


Herhangi bir firmanın NM sistemine dahil olup iyi bir hedefe ulaşmak istiyorsanız gözden kaçırmamanız gereken (veya başarısız NM sistemi uygulayıcılarının yapmadıkları, ihmal ettikleri) önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
İnsanın koşabilmesi için yürüyebilmesi, yürüyebilmesi için apalaması gerekir. Apalamadan koşanı ben bugüne kadar hiç görmedim, görenleriniz varsa lütfen paylaşalım. NM sisteminin “apalama evresi”nde kişi sistemi, ürünleri çok iyi tanımalı ve temel eğitimlerini zamanında tamamlamalıdır. Bunları gerçekleştirmeden sonraki safhaya geçmek kalıcı ve istikrarlı olmak açısından mümkün değildir. Firmanın ürününü tanımayan, düzenli kullanmayan bir kişi o ürünü başkasına tavsiye edebilir mi? Nasıl ki çıraklık yapmayan bir kişi ustalık yapamaz ise en azından günlük herkesin kullanabileceği ürünleri tanıyarak, kullanarak herkese tavsiye edebilirsiniz. Unutmayınız ki yaşamadan yaşatamazsınız.
İyi bir apalama süresinden sonra “yürüme evresine” gelen kişiler kendilerini eğitim bakımından bir seviyeye ulaştıkları  ve ürünleri tanıdıkları için artık sisteme yeni kişilerin girmesini tavsiye edecek kadar yeterli bilgi ve tecrübeye sahip demektir. Bu aşamada yapılan en büyük hatalar ise herkese bu girişimcilik faaliyeti ile ilgili sisteme giriş tavsiyesinde bulunulmasıdır. Herkes yerine, sizin seçtiğiniz, bu işi yapacak ruha ve enerjiye sahip kişilere tavsiyede bulunmanız sizin maliyetinizi azaltarak (gereksiz zaman kaybı, moral bozukluğu) verimliliğinizi yükseltecektir. Verimlilik ise yüzde kaç başarılı olduğunuzdur. Şunu unutmayın ki önemli olan çok kişiye ulaşmak değil nitelikli, hayalleri ve hedefleri olan kişilere ulaşmaktır. 100 kişiye tavsiyede bulunup 30 kişi mi (%30 başarı), 10 kişiye tavsiyede bulunup 7 kişi mi (%70)? Tabi ki %70 verimlilik daha önemli.

 

Hayalleri ve hedefleri olan kişilerden oluşan ekibinizi yönetmek, yönlendirmek, gelişimlerini sağlamak ve onları lider olarak yetiştirmek aşamasına ulaşmış iseniz sizi artık kimse durduramaz. Çünkü siz apalayan, yürüyen değil “koşma evresi” ne ulaşan ve koşan bir kişisiniz demektir. Ekibinizle disiplinli, özverili, paylaşım odaklı stratejik planlar çerçevesinde çalışarak yeni liderlerin doğmasını sağlamak sizin elinizde.

 

“SAVAŞ KARARGAHTA KAZANILIR”
NM sisteminde başarıya ulaşmak istiyorsanız apalama, yürüme ve koşma safhalarını aşama aşama geçmelisiniz. Bazıları kestirme yoldan giderek koşmaya çalışsa da yaşanmış tecrübelerin de teyit ettiği bir gerçek vardır: Her aşamanın ayrı bedeli vardır, o bedeli ödemek gerekir. Disiplinden ve prensiplerden taviz vermeden, hemen bir şeyler oluversin gibi aceleci bir düşünceye dalmadan sponsor liderinizin tavsiyeleri doğrultusunda ilerleyerek en kısa sürede başarıya ulaşabileceğinizi yaşanmış tecrübelerden hareketle söyleyebiliriz. Lideriniz yani kılavuzunuz, yol haritanız oldukça önemli. Çünkü başarılı olmak için doğru aynaya bakmak gerekir. Her kazancın bir bedeli vardır. Önemli olan bedel karşılığında ne elde ettiğimizdir. Eğitim, sosyal çevre, girişimcilik, liderlik becerileri, paylaşım gibi manevi kazançların yanı sıra tabi ki maddi kazanç. İşte tüm bunları ve daha fazlasını elde etmek için yıllar önce Henry Ford’ un dediği gibi “Başarı vermekle başlar.” ilkesini hatırlamak gerekir. NM sistemi ülke ekonomilerine de çok büyük katkı sağlamaktadır. Ülkelerin hem ekonomik hem sosyal problemlerinin başında gelen işsizlik gibi önemli bir soruna yüz binlerce kişiye iş ve kazanç fırsatı vererek, hem kişilere hem de ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre tv, gazete vb. yazılı görsel reklamların yanı sıra kişilerin bizzat tavsiyeleri ile yapılan reklamın daha etkili ve kalıcı olduğu ortaya çıkmıştır. NM sistemi de tamamen bu yönteme göre şekillenmiş bir sistemdir. NM, dünyadaki hemen hemen her ülkede başarıyla uygulanabilen bir pazarlama yöntemidir.

kaynak:http://www.ekovitrin.com/kuculen-dunya-buyuyen-pazarlama-network-marketing-makale,622.html

Bir önceki yazımız olan Network Marketing'te İlklerden Olmak Fırsat Mı Dır? başlıklı makalemizde eğitim, ilk gelen akzanır ve ilklerden olma fırsatı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ