Maketten Konut Satışına Sınır

Maketten Konut Satışına Sınır
REKLAM ALANI

Maketten Konut Satışına Sınır

Biliyorsunuzki son dönemde tüketici yasasında yoğun değişiklikler üzerine çalışma yapılıyor.Network aMarketing Türkiye olarak hepimizi ilgilendiren bu konuda ki medayadan derlediğimiz haberleri sizlerle paylaşma gereği duyduk.

REKLAM ALANI

 
Hazırlanan Tüketici Kanunu Taslağı gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiren maddeler içeriyor. Maketten satış ya da ön satış olarak adlandırılan satışları zorlaştıracak en önemli unsur ise konut alanların ödemelerinin konut firmaları yerine bankaya kaydırılması ve satışın ruhsat alındıktan sonra başlaması olarak dikkat çekiyor.

 

 

DÜNYA GAZETESİ’nin manşet haberine göre Türkiye’de birçok inşaat şirketi tarafında uygulanan maketten satış sistemiyle inşaat şirketleri özsermayeleri yerine müşteriden topladıkları peşinatlarla projelerini yapımına başlayıp tamamlayabildiği için şirketler için önemli derece finansman kolaylığı sağlıyordu.
Maketten satışı zorlaştıran maddeler ise şirketlerin özsermayesi ya da sigorta yaptırarak inşaata başlamasını zorunlu kılıyor. Bu nedenle sektörden tepki alan taslağın yasalaşması halinde konut satışlarını yarıya varan oranda azalacağı iddia ediliyor.

 

 

Taslakla ilgili konuşan Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ve KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, maketten satışa getirilen sınırlandırmaların maketten satışları mutlaka etkileyeceğini belirterek, “Çünkü sektördeki oyuncuların tamamı sermaye yeterliliği ile elindeki projenin tamamını bitirip satabilecek kapasitede değil.
Bu sektör, tamamen müşteri-üretici ilişkisinde birbirine güvenen ve bu güven sayesinde iki tarafın da kazandığı bir sistem. Yani üretim yaparken müşteri ödemesini yaptığı için üreten de kredi kullanmıyor. Bu nedenle maliyeti azalıyor. Müşteriye fiyat ve maliyet yansıması az oluyor” dedi.

 

 

Birkaç beceriksiz firmaya tedbir tüm sektörün üzerine yük oluyor.

Şu anda sektörün 60 veya 72 ay vadeyle satış yaptığını kaydeden Çelik, taslağın vadeli satış yapan birkaç kötü niyetli ya da beceriksiz firmanın projeyi bitirmemesine karşı alınan bir tedbir olduğunu ancak bunun sektördeki iyi niyetli firmaların hepsine yüklenmek istendiğini kaydetti.

 

 

“Bu nedenle kanun artık bana diyor ki müşterine 60 ay -72 ay vadeyi yapma” diyen Çelik, “Yaparsın ama parasını alamazsın, sadece yapacağın hak edişin parasını alırsın. Ancak benim peşin satmak yerine 72 vadeli satmamın nedeni de piyasada yaşanan sıkıntılardan dolayı oluyor. Biz bu sıkıntıyı aşmak için müşteriye vade yapıyoruz. Bu vadeyle yapma diyorsa o zaman ben hangi argümanı kullanacağım, yahut müşteriyi nasıl kazanacağım, burada bir sıkıntı var” diye konuştu.kaynak:timeturk/internet/ajans

Bir önceki yazımız olan Search Earn!? başlıklı makalemizde pro üyelik, searc earn ve search earn hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ