Kendi İşimin Patronu Olmak İstiyorum?

Kendi İşimin Patronu Olmak İstiyorum?
REKLAM ALANI

Kendi İşimin Patronu Olmak İstiyorum?

 

REKLAM ALANI

Sizlere paylaşacağımız bu haber gerçekten enteresan,bunu bu kadar isteyen bir kitleye sahip olmamıza rağmen hala network marketing piyasasında çalışmadan para kazanacağını zanneden bir zümrenin olması,gelelim network marketing sektörünün öncü firması Amway eşliğindeki habertürk kaynaklı haberimize;

 

Amway Avrupa’nın ilkini 2010 senesinde gerçekleştirdiği Avrupa Girişimcilik Araştırması’nın 3. sünün sonuçları açıklandı. 12 -19 Kasım tarihleri arasındaki Dünya Girişimcilik Haftası için Amway Avrupa tarafından dünyanın önde gelen Pazar Araştırma şirketi GFK Almanya’ya ve LMU (Münih, Ludwig-Maximilians Üniversitesi) Girişimcilik Merkezi işbirliğinde yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre ‘Girişimcilik ruhu’, Avrupa’da ve Türkiye’deki yükselişini sürdürüyor.

 

Amway Avrupa Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Meissner, “Girişimciliğin Avrupa ekonomilerinde önemi gittikçe artıyor. Bu nedenle girişimcilik konusunda bir kamuoyu yaratmak ve girişimciliği güçlendirmek ekonomik büyümeye ve refaha katkı yapacaktır.” diyerek üç yıldır sürdürdükleri araştırmanın önemine dikkat çekti.

 

HER 3 AVRUPALI’DAN 2’Sİ GİRİŞİMCİLİĞE OLUMLU BAKIYOR
Amway Avrupa tarafından Dünya Girişimcilik Haftası’nda duyurulan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda girişimciliğin Avrupa’da yüksek bir itibara sahip olduğunu görülüyor. 2010 ve 2011 ile karşılaştırıldığında kendi işinin sahibi olma potansiyeli Avrupa’nın tamamında değişmiyor; araştırmaya katılan her üç kişiden biri (%38) kendi işini başlatmayı düşünebiliyor.

Mayıs – Haziran 2012 tarihleri arasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu 16 Avrupa ülkesinde (Türkiye, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İsviçre, Ukrayna, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Portekiz), 14 yaş ve üzeri kadın-erkek 17.768 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre girişimcilik, önümüzdeki 10 yıl içinde daha da önem kazanacak.

 

POTANSİYELİN  EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER; YUNANİSTAN, TÜRKİYE VE İSVİÇRE
2012’de girişimcilik potansiyelinin yüksek olduğu ülkeler arasında Yunanistan (%50), Türkiye (%48) ve İsviçre (%48) başı çekiyor. Bu ülkeleri %47 oranıyla Polonya takip ediyor. Almanlar ise geçen sene olduğu gibi kendi işini kurmaya en olumsuz yaklaşan halk. Girişimciliğe karşı en olumlu tavrı sergileyen ülke ise %85 ile Danimarka.

 

Onu %77 oranla Fransa ve % 76 ile İngiltere izliyor. %47 ile Macaristan, %35’erlik oranla Avusturya ve Almanya da en olumsuz bakan ülkeler sıralamasında başı çekiyor. Şu anda girişimci olduklarını teyit eden insanların sayısının en yüksek olduğu ülkeler ise Yunanistan (%21), İtalya, İsviçre (her biri %12) ve Portekiz (%10). Rusya ve Danimarka ise % 3’lük oranla en son sıralarda yer alıyor.

 

EN CESUR ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLER
30 yaş altı gençlerin %78’i girişimciliğe olumlu bakıyor. Bu yaş grubundaki her iki katılımcıdan neredeyse biri (%48) kendi işini kurmayı düşünebiliyor. Erkeklerin (%71) ise kadınlara (%67) oranla girişimciliğe biraz daha olumlu yaklaştığı görülüyor. Ankette üniversite mezunlarının da girişimcilik konusunda daha cesur oldukları ortaya çıkıyor. Üniversite mezunlarının bu yaklaşımının en büyük sebebi ise kişisel tatmin, kendi fikirlerini hayata geçirme imkânı.

 

KENDİ İŞİNİN PATRONU OLMA İSTEĞİ EN BÜYÜK SEBEP!
Avrupalıların kendi işlerini yapmak istemelerinin en büyük sebebi, geçen sene olduğu gibi % 45 oranla kendi işinin patronu olma isteği. Bunu kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı (%39) ve ek gelir beklentisi (%33) izliyor. Ek gelir beklentisi ise geçen seneye göre % 5’lik oranla diğer sebeplere göre en büyük artışı gösteriyor. Romanya, Yunanistan ve Danimarka ek gelir beklentisine ortalamanın üzerinde değer veriliyor.

 

EKONOMİK DURUM VE FİNANSAL BELİRSİZLİK
% 57 ile sermaye eksikliği, % 44’le ekonomik durumdaki belirsizlik ve % 35 oranla başarısızlık korkusu Avrupa’da girişimciliğin önündeki en büyük engeller. Sermaye eksikliğini en büyük engel olarak gören ülkeler arasında % 74 oranla Yunanistan başı çekerken onu % 69 ile Almanya ve % 67 ile Romanya izliyor. Sermaye konusunu en az endişe edenler ise İngilizler.

 

Yaşanan ekonomik kriz de Avrupalıların girişimciliğe yönelik tavırlarını etkileyen bir başka önemli etken. Yunanlıların %79’u, Danimarkalıların %64’ü ve İspanyolların %59’u belirsiz ekonomik durumun serbest meslek sahibi olmalarının önünde bir engel olduğunu söylüyor. Türkiye (%12) ile Rusya ise (%16) ekonomik durumdan en az endişe duyan gruplardan.

 

GİRİŞİMCİLİK ÖNÜMÜZDEKI 10 YILDA DAHA DA ÖNEM KAZANACAK
Avrupa’da ankete katılan her dört kişiden üçü girişimciliğin gelecek 10 yılda daha fazla önem kazanacağını düşünüyor. Özellikle Danimarka (%94), Avusturya, İtalya (her biri %86) ile İngiltere ve İspanya (her biri %85) önümüzdeki yıllarda girişimciliğin öneminde ortalamanın üzerinde bir artış bekleyen ülkelerden. Bununla birlikte Fransa (%23), Yunanistan (%22) ve Polonya (%18) ise modern çalışma dünyasında girişimciliğin önem yitireceğini düşünenlerden.

 

GİRİŞİMCİLERİ ÇALIŞANLARDAN AYIRAN EN ÖNEMLI ÖZELLİK
Avrupalılar, girişimcilerin çalışmak istedikleri yere karar vermekte daha bağımsız olduğuna (%45), yeni yollar çizme cesaretine sahip olduğuna (%44) ve zamanlarını daha esnek şekilde yönetebildiğine (%41) katılıyor. Ülkeleri finansal krizden etkileniyor olsun ya da olmasın, Avrupa genelindeki insanlar, bu becerileri girişimciler için önemli nitelikler olarak algılıyor.

 

Yunanistan (%70), Almanya ve Avusturya (her biri %59) girişimcilerin nerede çalışacaklarına karar vermekte bağımsız olmaları”nın girişimcileri çalışanlardan ayıran en önemli özellik olduğunu düşünürken Danimarka (%80), Almanya (%75) ve Yunanistan (%66) “Girişimcilerin yeni yollar çizme cesaretine sahip olması” diyor.

 

TÜRKİYE’DE POTANSİYEL BÜYÜK
Türkiye, (İsviçre ile beraber) %48 ile en yüksek ikinci serbest meslek sahipliği potansiyeline sahip ülke. Ancak Türkiye’deki girişimcilik potansiyeli ile hâlihazırdaki gerçek serbest meslek sahiplik oranı arasındaki fark (%29) da Polonya’dan sonra Avrupa’daki en yüksek fark olarak dikkat çekiyor.

 

TÜRKİYE’NİN GİRİŞİMCİLERİ 15-29 YAŞ ARASINDAN ÇIKACAK
Türkiye’de 15 yaş üzeri kadın – erkek 1474 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen araştırmada en çok 15 – 29 yaş arasındakilerin kendi işini yapmaya cesareti olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki her 2 kişiden 1’i de bunu yapabileceğine inanıyor. Çoğu ülkede olduğu gibi, Türk erkekleri, serbest meslek sahipliğine karşı Türk kadınlarına kıyasla daha olumlu bir tavır sergilerken üniversite mezunu ve çocuksuz olanların girişimcilik konusunda daha cesur oldukları görülüyor.

GİRİŞİMCİLİĞE EN OLUMLU BAKAN BÖLGELER
Bölgelere göre baktığımızda ise Marmara Bölgesi, kendi işini yapma konusuna en olumlu bakan bölge olarak öne çıkıyor. Ege ve Doğu Anadolu ise hem olumlu bakıyor hem de ‘yaparım’ diyor. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ise alt sıralarda yer alan bölgeler…

NEDEN GİRİŞİMCİ OLMAK İSTİYORUZ?
Türkiye’de her üç katılımcıdan biri ek gelir ve kendi işinin patronu olma imkânlarını girişimci olmanın en önemli sebepleri olarak görüyor. Kadınlar ve üniversite mezunları ise kendi işini yapmanın en önemli sebebi olarak kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı diyor. İç Anadolu’da kendi işinin patronu olma fikri öne çıkarken, Marmara’da kendi fikirlerini uygulayabilme imkanı, Karadeniz ve Akdeniz’de ek gelir beklentisi girişimciliğe olumlu bakmanın başlıca sebepleri.

 

SERMAYE EKSİKLİĞİ EN BÜYÜK ENGEL!
Ankete katılanların %44’ü sermaye eksikliğini girişimciliğin önündeki en büyük engel olarak görürken bunu %30’luk oranla kamu desteğinin olmaması izliyor. Marmara’da ekonomik belirsizlik en büyük engel olarak görülürken Doğu Anadolu ve Karadeniz’de sermaye eksikliği sebebi başı çekiyor. Bunlarla birlikte her biri Avrupa Birliği veya Euro Bölgesi içinde yer alan ülkelerin aksine, Türkler mevcut ekonomik durumdaki belirsizliği de bir sorun olarak görmüyor! (Türkiye:%12; Avrupa ortalaması %44).

kaynak:habertürk

link:http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/797788-kendimizin-patronu-olmak-istiyoruz

Bir önceki yazımız olan Awyen Network başlıklı makalemizde avyen network, avyen networking ve awyen hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ