Başarılı Ekip Oluşturma

Başarılı Ekip Oluşturma
REKLAM ALANI

ekipolma

Başarılı Ekip Oluşturma

Network Marketingte En Önemli unsur ekip oluşturmaktır.Peki Başarılı bir ekip nasıl oluşturulur.Bunun için neler gereklidir.Öncelikli olarak Ekibin tanımını yapalım;

REKLAM ALANI

Ekipler; görece küçük bir insan grubudurlar, ortak çıkarlar, değerler ve tarih etrafında biçimlenirler, görece kısa erimli bir dizi özgül amaç ve hedefin yerine getirilmesi için oluşturulurlar.
Ekip üyeleri birbirlerinin ve ekibin ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalıdır. Ekip üyeleri sahip oldukları bilgileri “istif etmek” yerine başkalarıyla paylaşarak (bildiklerini ya da yapabileceklerini aktararak) birbirleriyle işbirliği yapmaya ve tüm ekip faaliyetlerinde birlikte çalışmaya istekli davranmalıdır. Ama hepsinden önemlisi, etkili bir iletişimin var olması için ekip üyelerinin birbirlerine saygı ve güven duyması gerekir.

 

Bireylere Sağladığı Yararlar

Ekiplerde çalışan bireyler işlerini daha az stresli bulurlar. Paylaşılan sorumluluk, tek başına çalışan işçinin çok yüksek hedefler yada zorluklarla karşılaştığı zaman yaşadığı panik ve çaresizliği hafifletir.
Ekip içindeki statü bir bütün olarak organizasyon içindeki statüye dönüşür. Ekip üyeleri ekibe olan katkı ve etkilerini görür ve bununla tanınırlar; ekip bütün organizasyona olan katkı ve etkisini görür ve bununla bilinir.
Ekip çalışmasının bireye sağladığı yarar organizasyona da fayda sağlar.
Organizasyona Sağladığı Yararlar

Ekipler karlılığa, büyüme ve gelişmeye önemli katkılarda bulunur. Sonuçta iş yaptığı pazar ve sektörlerde lider konumuna yükselir.

Bazı ekip üyelerinin diğerlerinden daha fazla kazandığı durumlarda bir ekip çalışması ruhu yaratmak zordur. Birçok profesyonel spor takımı böylesi eşitsizliklerin yarattığı stresi yaşar.
Ekibin verimliliğini sadece yapısal engeller kısıtlamaz. Kötü tasarlanmış ya da kötü yürütülen yönetim sistemleri de -işe alma, ücret, politika ve prosedürleri, hedef koyma, iletişim sistemleri- aynı sonucu doğurabilir.

 

Ekibin Sürekliliği

Ekip lideri, ekibi başarıya götüren sürekli fonksiyon ve dinamikleri; görevin sürdürülmesini (yönetimsel ayrıntılar, üretim ve dağıtım ihtiyaçları gibi) ve sürecin sürdürülmesini (grup dinamikleri ve iletişim ihtiyaçları gibi), destekleyecek önlemler almalıdır:
Ekip içinde olup biteni gözleyecek ve onu düzeltip ayarlayacak birisine ihtiyaç vardır. Ekibin işleyişini ya ekip lideri ya da ekibin kendisi izleyebilir. Ama izleme sorumluluğu kimde olursa olsun, ekibin sürekliliğinden asıl sorumlu olan kişi liderdir. Dinamiklerden birini yönetmekte başarısız kalmak ekibin “yerle bir olması”na yol açabilir.

 

Yukarıda yazdığımız yazılar örnek bir kitap olan başarılı ekip oluşturmadan alıntı yapılmıştır.Sadece Network Marketing Sektöründe değil tüm sektörlerde uygulanabilecek bir anlayıştır,başarılı ekip oluşturma,Özellikle network marketinge yeni başlayanlar ve lider adaylarının okuması gereken en önemli unsurlarından biridir.Devamını kitapta muhakkak okumanızı tavsiye ederim.Farklı eğitim yazılarımıza işimizi nasıl geliştirebiliriz,Sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımla

Fatih Yavuz

Bağımsız Networker

Copyright © 2014 Network Marketing Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

 

 

Kaynak:Bu Makalenin yazımında Donald H. WEISS Başarılı Ekip Oluşturma kitabından alıntı yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Network Marketing'te Tek Ürün başlıklı makalemizde çok katlı pazarlama, doğrudan pazarlama ve doğrudan satış hakkında bilgiler verilmektedir.