Gizli Network Marketing

Gizli Network Marketing
REKLAM ALANI

Gizli Network Marketing

Nedir gizli network marketing,ya da network marketingin gizlisi de olur mu?İnternette ,çevreniz de network marketing ile ilgili pek çok olumsuz yazı ve yorum okuyorsunuz dur.Özellikle bu yazılarda sömürü sistemi olduğu her zaman tepedekilerin çok kazandığı,bu sistemlerde kazanmanın doğru olmadığı yönünde’dir.Bu yöndeki sıkca okuduğum yazılar dan sonra, bende aslında farkında olmadan hangi iş kollarında network sistemi uygulanıyor,bu işlerde network marketing sistemi uygulandığının kaçımız acaba farkındayızdır.

REKLAM ALANI

Size bir kaç sektörden örneklerle başlayayım,mesela sigorta sektöründe sigorta ekiplerinin olduğunu,satılan paketlere göre hep ekipteki genç özelliklede yeni mezunların prim skalasının olduğu ve bu ekiplerinin başında ki yöneticinin de bu skladan da satış ve oranlara göre prim aldığını biliyormuydunuz.Sizce networkteki çok katlı pazarlama dan farkı ne?

Emlak sektöründe gayrimenkul danışmanların ve franchising bayilerinin kendi satışlarında ve danışmanlarının satışlarından belli oranları yakaldıkların da ekstra prim aldıklarını biliyormuydunuz?

Küçük şubeli marketlerde şubeler arası rekabet olup,şubeler deki çalışan ve yöneticinin aylık ciro oranın da ürün ve prim aldığını biliyor muydunuz?

Bunlar sadece bir kaç örnek bunların network marketingten bire bir hiç bir farkı yoktur.Belki diyeceksiniz sabit maaş ve sigorta,ama onu da bir network marketing firması göz önünde bulundurarak belli aşamadan sonra zaten sağlıyorlar.Dikkatli olarak çevrenizde ki klasik pazarlama sistemi ile çalışan bir çok firmanın kendi içinde network marketing sistemi bir yapılanması vardır.

 

İşte network marketing hayatın içinde olan bir pazarlama sistemidir.Sömürücü bir sistem değil paylaşımcı bir sistemdir.Tabiki burada firma ayırımını ve analizini iyi yapmak profesyonellerle çalışmak geçici olarak kurulmuş giydirilmiş network firmaları ile çalışmamak kişinin kendi elinde dir.

Mesela benim içinde bulunduğum networkte çok büyük ekibim var fakat ben diyelim 500 tllik satış yaptım ve alttaki üyem ahmet’te 500 tllik satış yaptı,Ben üstte olmama rağmen Ahmet’ten prim alamadığımı ve Ahmetin beni geçerek benden önce lider olduğunu söyleyebilirim.

Yani gerçek network marketingte ilk olanlar kazanır anlayışı yoktur.Tabi ki şunu inkar etmeyelim ilk olan avantajlı konum da başlıyor.Ama bu avantajı kullanan kazanır.Çok yakından tanıdığım Amway’in Türkiye’ilk geldiği yıllarda içine giren ama sadece ürün alarak çalışmasına ara veren bir arkadaşımla beraber giren diğer arkadaşın onun çok çok önünde liderlik basamaklarını çıktığını söyleyebilirim.

 Network Marketingi yukarıda kısaca anlattıklarımın etrafın da çevrenize bu gözle baktığınız da ,aslında ne kadar çok firma da belkide çalıştığınız firma da bile bu şekilde bir yapılanmanın olduğunun farkına varacaksınız.

Saygılarımla

Fatih Yavuz

Bağımsız Networker

Copyright © 2012 Network Marketing Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Marketing başlıklı makalemizde facebook marketing, network marketing ve sosyal market hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ