E-Ticaret Büyümeye Devam Ediyor

E-Ticaret Büyümeye Devam Ediyor
REKLAM ALANI

E-Ticaret Pazarı

E-Ticaret Sektörü her zaman bahsettiğimiz gelişmekte olan büyük bir sektör,bir yandan bunun farkına varan yerli ve global network marketing firmaları da sektörün farkına vardı ve çeşitli alternatiflerle birlikte piyasaya adım attılar.İşte Bu gün haberlerde çıkan E-Ticaretle alakalı 2013 Yılı rakamları şu şekilde açıklandı.

 

REKLAM ALANI

Türkiye e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 milyar lirayı buldu. Toplam perakende içinde online harcamaların tutarı yüzde 1,3 oldu.

 

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) proje ortaklığı ve Deloitte Türkiye proje yönetimi ile ortaya koyulan ‘Türkiye e-Ticaret Pazarı-2013’ raporu açıklandı.

 

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cılız, “Türkiye halen elektronik ticarette arzu edilen seviyede değil, ancak inanılmaz bir büyüme potansiyeline sahip. E-ticaretin gelişimi için sağlıklı bir hukuki zemine ihtiyaç var. ‘Kişisel verilerin korunması’ ve ‘Elektronik ticaret’ kanunlarının bir an evvel yasalaşması ve tüketicinin korunması kanununun ikincil düzenlemelerinin sektörün gelişimine yönelik yapılanması çok önemli olacaktır.” dedi.

 

Deloitte Türkiye’nin Ortağı Tolga Yaveroğl da “2013 için yaklaşık 14 milyar TL’lik bir e-ticaret hacmi hesapladığımız çalışmamıza hem ziyaret sayıları, ortalama sepet büyüklükleri ve dönüşüm oranları gibi girdiler, hem de sektör temsilcileri ve dernekleri ile yaptığımız görüşmeler yön verdi. TÜBİSAD, ETİD ve ComScore ile birlikte, başladığımız bu çalışmayı önümüzdeki yıllarda da tekrarlayarak, hem perakende tarafında hem de genel e-ticaret sektöründeki gelişmeleri ilgili bütün kurum ve kuruluşlarla paylaşmayı planlıyoruz.” dedi.

 

 

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş da şunları ifade etti:

“Toplam perakende harcamalarının içerisinde yüzde 1,3 olan e-ticaret payı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında, bu alanda önemli bir büyüme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. e-Ticaret farklı ve zengin çeşitlilikteki ürün ve hizmetlere herkesin eşit şartlarda erişmesini sağlayan önemli bir araç. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması, ekonomide kayıt dışılığın azalmasına, haksız rekabetin giderilmesine, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlamaktadır.”

 

e-ticaret pazarı büyüklükleri şöyle:

e-Ticaret pazarı toplam büyüklüğü: 14 milyar TL
Tatil-Seyahat: 5,1 milyar TL
Sadece Online Perakende: 5 milyar TL
Çok Kanallı Perakende: 2,3 milyar TL

Online – Pazaryeri : 1,7 milyar TL
Online – Bahis : 1,6 milyar TL
Online- Çok Kategorili: 1,4 milyar TL
Online – Özel Alışveriş: 1,3 milyar TL

Online – Dikey: 0,6 Milyar TL
Çok Kanallı – Elektronik: 1 milyar TL

 

Çok Kanallı – Diğer : 0,5 milyar TL

Kaynak: Haber7/CİHAN

 

Bir önceki yazımız olan 28 Mayıs Network Marketing Sektörü İçin Ne İfade Ediyor başlıklı makalemizde 28 mayıs network yasası, çok katlı pazarlama ve doğrudan satış hakkında bilgiler verilmektedir.