Networking Yaparken Bu Hatalara Dikkat

Networking Yaparken Bu Hatalara Dikkat
REKLAM ALANI

 ayseaslan

 Bu gün sizlere Eğitim ve iş dünyasında saygın bir yeri olan bniturkiye’de alıntı yaparak,Ayşe Aslan’ın makalesini yayınlıyoruz.

İlişki Ağı/Networking toplantılarında uzak durulması gereken 5 hata!

REKLAM ALANI

Bir süre önce katıldığım ve 500 kişinin bulunduğu  Londra’daki bir İş İlişki Ağı/Networking toplantısında, sahnedeki konuşmacı benim sunumumdan önce izleyicilere şunu sordu.“Kaçınız bugün buraya, iyi bir iş çıkarmak ve hatta belki de satış yapmak umuduyla geldiniz?” İzleyicilerin çok büyük bir bölümü, evet anlamında elini kaldırdı. Konuşmacı yine sordu, “Peki, kaçınız bugün bir şeyler almak için buradasınız?“ Cevabı tahmin edebilirsiniz sanırım, hiç kimse! Tek bir kişinin elini havada görmedim.

 
Biz buna İlişki Ağı’ndan ve anlamından “kopma” diyoruz. İnsanların diğerleriyle bağlantı “kurmayı” amaçladıkları bir sürecin daha başında konudan bu kadar “kopuk” olmalarını, ironik buluyorum.  Bu tür bir kopma, insanları İlişki Ağı’nın işe yaramadığına inandırarak, zayıf ve de yanlış sonuçlar doğurur. BNI’ın 27 yıldaki deneyimine ve Kurucusu Ivan Misner’in dünya üzerindeki yüzbinlerce insanın yöntemlerine tanıklık eden çalışmalarına ve kitaplarına bakarak diyorum ki; İlişki Ağı işe yarıyor.

 

 Doğrudan satış ile İlişki Ağı’nı birbirine karıştırmayalım. Dışarıdan herhangi biri mutlaka, “Ama ben daha hiçbir iş İlşki Ağı toplantısına katılmadan satışlar gerçekleştirdim” diyecektir. Hiç olmadı ya da olmaz demiyorum fakat bu, güneş tutulması sıklığında olabilecek bir olaydır.

 

 Gitmeden de size iş akıyorsa zaten neden İş İlişki Ağı toplantılarına gideceksiniz ki? Gideceksiniz çünkü, İlişki Ağı kurmak günümüz dünyası için önemli fakat bunun için avcı değil çiftçi olmak gerekir. Emek vermek, ekini ekmek ve ektiğinin sonucunu beklemek.

 

 Bazen görünürlülüğünüzü arttırmak ve daha önce hiç tanışmadığınız insanlarla bağlantı kurmak, bazen tanıdığınız insanlarla geleceğe yönelik yapabileceğiniz işler için güvenilirliğinizi oluşturmak sebebiyle bu toplantılara gidersiniz.  Ve de bazen, uzun yıllar sürekli olorak size iş yönlendirebilecek iş sahipleri ile bir arada olabilmek için. Her durumda başarılı bir İş İlişki Ağı kurmak isteyenler, bu toplantıların amacının sadece ‘anlaşma ve satış yapmak’ değil, ilişki kurma ve olgunlaştırma süreci olduğunu bilir. Görünürlük zaman ve çaba ile size güvenilirlik sağlayarak sonucunda gelire dönüşecektir. 

 

 

İlişki Ağı çalışmalarınızın işe yaraması için “İlişki Ağı bağını” kurabilmeli ve benimsemelisiniz. İşte İlişki Ağı toplantılarında hatırlamanız gereken beş kural:

1-Satış yapmak için değil, bağlantı kurmak için oradasınız

2-Tanıştığınız insanlarla anlamsız konuşmalar yapmamalısınız.

3-İlginç bulduğunuz insanları ya da size bir şekilde yardım edebileceğini düşündüğünüz insanların neler yaptığını takip edin. Onları sadece bir şeyler satmak için takip etmeyin!

4-Bu insanlarla birebir oturumlarda tanışın, onlar hakkında daha fazla bilgi edinin ve onlara “Bana yardım eder misin değil de size nasıl yardımcı olabilirim?” sorusunu yöneltin.

5-Sırf satış yapmak için ilişkileri ‘oldu bitti’ye getirmeyin, uzun süreli ilişkiler kurmanın peşinde olun.

kaynak:Ayşe Aslan bniturkiye.com

Bir önceki yazımız olan Sanal Distribütör başlıklı makalemizde Distribütör network, network Distribütör ve network marketing hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ