Kozmetik Sektöründe Patent

Kozmetik Sektöründe Patent
REKLAM ALANI

Kozmetik sektörünü ve Kozmetik Network Piyasasını yakından ilgilendiren bu haberi siz Network Marketing Türkiye ile paylaşma gereği duyduk.Bu da Türkiye’de kozmetik piyasasının  gelişmesi açısından önemli bir faktör olan paten;

Türkiye’nin 2 milyar dolarlık kozmetik pazarında patentler yetersiz

REKLAM ALANI

Türkiye’nin lider patent ve marka tescil danışmanlık şirketi Destek Patent’in açıkladığı rakamlar, ülkemizdeki kozmetik şirketlerinin, global kozmetik markalarına oranla patent sahibi olmak konusunda çok geride kaldığını ortaya koydu. Dünyadaki kozmetik pazarının büyüklüğü 200 milyar doları bulurken Türkiye’deki pazarın büyüklüğü sadece 2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Destek Patent, Türkiye ve dünyada yoğun rekabet yaşanan sektörlerden biri olan kozmetik sektörü ile ilgili oldukça ilginç rakamlar açıkladı. Markalar arasındaki rekabette öne geçmeyi sağlayan en önemli unsurlarından biri olan patent sahibi olma rakamlarında büyük farklar olduğu ortaya çıktı. 2011 yılında Türkiye kozmetik pazarı 2 milyar dolara ulaşırken dünyada ise bu rakam 200 milyar dolar seviyesinde olduğu açıklandı.

Rekabetin ilacı patent

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, böylesine büyük bir pazarda faaliyet gösteren küresel üreticilerin rekabet güçlerini koruyabilmek için, AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirdikleri yeni ürünlerini patent ile koruma altına aldıklarına dikkat çekti. Kozmetik sektörünün Türkiye’de ise 2 milyar dolarlık bir pazara ulaştığını belirterek, Japon pazarlarında, sosyete pazarlarında, duty – free shoplarda, sokaklarda satılanları da düşündüklerinde pazarın 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Yamankaradeniz Türk kozmetik pazarının yüzde 90’ı ithal, yüzde 10’unu yerli markalar tarafından paylaşıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

Markalar tescil ile korunmalı

“Türkiye’de kozmetik sektörünün yüzde 60’ı yabancı firmalara ait. Rekabetin yoğun olduğu bu pazarda Türk firmaları markalarına yatarım yapmaları gerekiyor. Dünyanın güçlü kozmetik firmaları AR-GE çalışmaları kadar, bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürünlerini korumaya da büyük önem veriyor. Bu sektörde teknolojik buluşların ve içeriklerin yanı sıra, ayırt edici yenilik ve özelliklere sahip parfüm şişeleri gibi tasarımlar da, tasarım tescili ile korunması gerekiyor.”

Patent lideri L’Oreal

Destek Patent’in araştırmasına göre; kozmetik sektöründe en fazla patent başvurusunda bulunan firmaların başında L’Oreal geliyor. 3 kıtada 14 AR-GE merkezinde, 3 bin bilim adamı ve 30 farklı disiplin ile çalışmalarını sürdüren L’Oreal’in 30 binden fazla patent başvurusu bulunuyor. 12 ülkede AR-GE merkezi olan kuruluş, cirosunun yüzde 3’ünü AR-GE çalışmalarına ayırıyor. L’Oreal’i, Wella, Johnson & Johnson, Avon, Procter & Gamble, Unilever ve Colgate- Palmolive gibi firmalar izliyor. Firmaların sahibi olduğu patent sayıları ise sırasıyla şöyle; L’Oreal 48 bin 354, Johnson & Johnson 43 bin 829, Wella 4 bin 621, Avon bin 411.

 

Türkiye’de yapılan patent başvuru sayıları ise L’Oreal 111, Schwarzkopf 4, Johnson & Johnson 26 olarak belirlenirken Wella, Avon, Max Factor gibi daha bir çok başarılı markanın Türkiye’de kendi adına patent başvurusu bulunmuyor.

Kaynak:kobipostası.net

Bir önceki yazımız olan Nasıl zengin Olunur başlıklı makalemizde abdulkadir konukoğlu, işadamlarından sözler ve kısa yoldan zengin olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ