Netwok Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları-4

Netwok Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları-4
REKLAM ALANI

HEDEF BELİRLEYİN!

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez”

Montaigne

Satışın her alanında olduğu gibi NM işinde de hedef, sistemin oturması için gereklidir. Eğer hedef olmazsa rotası belli olmayan gemi gibi kişiler savrulur durur. Ay içerisinde ne kadar üye bulacağı, ne kadar puan ne kadar ciro yapılacağı ve ne kadar görüşme yapılacağı gibi öngörüler gerekmektedir. Bir önceki aya göre daha fazla üye ve ciro.

Siz hedef koymazsanız sizi motive eden bir şey olmaz. Hedefe göre koşar ve o doğrultuda planlar yaparsınız.

Bugüne kadar hedef konusunda birçok yerde uzmanlar tarafından önemli tavsiyeler duymuşunuzdur. Askerde bile 12’yi hedeflersiniz 9’u vurursunuz. En küçük rakamı hedeflerseniz hiçbir şey vuramazsınız.

REKLAM ALANI

Harward Üniversitesinde 1979 yılında yapılan bir araştırmada o yıl mezun olan öğrencilere hedeflerinin olup olmadığı ve bunları yazıp yazmadıkları sorulmuş. Çıkan sonuçta ise; mezunların %3’ünün yazılı hedefleri bulunduğu, %13’ünün hedeflerinin olduğu fakat yazmadığı, %84’ünün ise hiçbir hedefi olmadığı görülmüştür. 10 yıl sonra bu mezunlarla tekrar bir görüşme yapılmış ve çıkan sonuçlar herkesi şaşırtmıştır.

Çünkü hedefleri olan ve yazmayan %13′ lük kesim orta gelirli fakat % 84′ lük hedefi olmayan insanlara göre iki kat daha fazla para kazanan insanlar olmuşlar. %3′ lük hedefleri olan ve bu hedefleri yazan kişiler ise % 84’lük kesime göre tam 10 kat daha fazla para kazanan insanlar olmuşlar.

Hedef belirlemek ve belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmak insanları daha az yorar. Çünkü nereye gittiğini bilir. Gidemediği zamanda nereye gidemediğini bilir. Belirsizlik kadar kötü bir şey yoktur şu hayatta. Eğer kendiniz belirlerseniz kazanacağınız tutarı ve diğer yapmak istediklerinizi ve yine kendiniz o uğurda rahatlıkla çalışırsınız.

Banka, sigorta vb. birçok kurum çalışanlarına hedef koyarlar. Birçok zaman yapamayacaklarının üstündedir verilen hedefler. Kurum, kişileri o hedefe odaklamazsa kişiler satışa çıktıklarında sonuca odaklanmak yerine sürece bırakırlar. Hedef varsa kişiler onun için koştururlar. Hedef yoksa kendiliğinden çok fazla bir gelişme beklemek yanlış bir davranış olacaktır.


Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan zevk almazlar.

Emile Raux

Çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç bir oğlu vardı. Babasının işi nedeniyle çocuğun eğitimi kesintilere uğramıştı. Bir gün öğretmeni, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istedikleri konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi.

İki gün sonra ödevi geri aldı. Kâğıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0” ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardı. Çocuk

– Neden “0” aldım?” diye öğretmenine merakla sordu.

Öğretmeni

– Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal. Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız. Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

– Oğlum, bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü.

– Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin Ben de hayallerimi

O öğrenci, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik çiftlik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı. Hikâyenin en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine;

– Bak, sana simdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah’ tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın.

Bu yazının derlenmesinde Eğitimci Yazar Cengiz Bahar’ın Etkili İletişim ve İkna adlı eserinden yararlanılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları başlıklı makalemizde cengiz bahar, eğitim ve network marketing eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ