Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları

Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları
REKLAM ALANI

1

ABARTMAYIN!

“Sözcükler, yaşamımızda karşılaşabileceğimiz tüm durum ve olayları yönlendirebilmemizi en belli başlı araçlarıdır. Sözlerimize ne kadar egemen olabilirsek, yaşamımızı da isteklerimize o kadar uydurabiliriz.”

Bergen Evens

Network Marketing çalışma sisteminde yapılan hatalardan biri de ürün ve şirketi gereğinde fazla abartmaktır. Birçok ürün, piyasadaki benzer ürünlere göre daha kaliteli olmaktadır. Çünkü bu sektörde pazarlanan ürünlerin kalitesi yükseldikçe geri dönüşü de yüksek olmaktadır.

Bu işi yapan kişilerin birçoğu, ürünlerin etkilerini abartma yolunu seçerler. Şu faydası var bu faydası var gibi sözlerin yanında dünyada tekmiş gibi sözler sarf edilmektedir.

Özellikle gıda takviyeleri ürünleri konusunda sıklıkla karşılaştığımız durumların başında ürünün birçok hastalığa iyi geldiği ve iyileştirdiği sözleri gelmektedir. Mantık olarak doğru olsa da bu tarz ürünlerin standart olma durumu yoktur. Şeker hastalığına iyi gelen bir ürün, bütün şeker hastalarına iyi gelecek diye bir şartı yoktur. Kilo verdiren bir ürünün herkese kilo verdirecek diye bir kaide yoktur. Aynı şekilde saç dökülmesi için yapılan bir ürünün bütün saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde fayda edeceğine dair bir garanti yoktur.

REKLAM ALANI

Kullandığınız bir temizlik ürününün mucizeler yarattığını anlatmak yanlış olur. Kişiler bir ürünü amacı dışında kullandığında ve sizin anlattıklarınızı bulamadığında hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Ürünün kullanım amacı ne ise ondan bahsedin.  Birçok sağlık ürünü kullanıldığında farklı rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Çünkü vücutta o ihtiyaç giderildiği zaman onunla ilgili rahatsızlıkta yok olacaktır. Siz gerekli malzemeleri bedeninize verirseniz o da size sağlıklı bir vücut verecektir. İçtiğimiz içeceklerin ve yediğimiz besinlerin vücutta mineral ve elementlere dönüştüğünü bildiğimiz zaman yine iyileşmeyi yapanın bedenin kendisi olduğu ortaya çıkacaktır.

Aynı şekilde bir zayıflama ürününün de mucizeler yarattığı ve herkesi zayıflattığı gibi ifadeler yerine düzgün kullanıldığında kişinin kilo vermesine yardımcı olur gibi daha şeffaf ifadeler yerinde olur. Birçoğumuz diyebilir ki ürünleri ve şirketi sade bir şekilde anlattığımızda karşıdaki kişiler ikna olmuyor. Bu konuda haklı olabilirler ama uzun vadede sorun yaşamamak için sadelikte, şeffaflıkta yarar var.

Şirketlerin çalışma sistemleri ve kazanç planları hakkında da gereğinden çok abartıldığına şahit olmuşunuzdur. Kişiler yaptıkları ciroları kazançları gibi gösterebilmektedir ya da aldıkları üründen dolayı geri dönen primleri kazanç olarak gösterebilmektedir. Birkaç ay önce işe başlamış birinin 2000-3000 lira para kazanması çok da akıllıca değil. Çünkü ekibini büyütmesi ve onlarında ciddi miktarlarda ürün almaları ile olacak bir durum iken maalesef yapılan cirolar bizlere kazanç olarak yansıyabilmektedir.

Sağlıklı bir şekilde network marketing sisteminde çalışmak ve para kazanmak istiyorsanız ne şirketinizi ne ürünleri ne de kazanç sistemini abartmayın. Sadelikte fayda var. Size şirketinin diş macununu organik diye anlatıp yemeye kalkan birine o an için güvenebilirsiniz. Ancak o bir diş macunudur. Yapıldığı etken madde piyasadakiler gibi florür vb. zararlı madde içermeyebilir. Tam tersine kullanıldığında ağızdaki yaralara iyi gelebilir. Sonuçta bir diş macunudur. Dişleri fırçalamak içindir, yenmek için değildir. Bu gibi olaylar maalesef sıklıkla yaşanmaktadır ve insanlar ürünlerin gerçek amaçları dışında mucizeler göstereceği beklentisine girmektedir. Cildi için krem süren birinin cilt sorununa hemen cevap beklemesi, dizine krem süren birinin bir daha diz ağrısı olmayacakmış gibi beklentiye girmesi, içtiği çaydan dolayı damarlarında kolestrol olmayacak gibi kişilerin beklentiye girmesi işi ve ürünleri anlatan kişilerin öncesinden beri abartmalarından kaynaklanmaktadır.


Başarıya inanırsanız; o sizi başarmak için güçlendirecektir, başarısızlığa inanırsanız; o mesajlar sizi başarısızlığa yönlendirecektir, bir şeyi yapabileceğinizi  ya da yapamayacağınızı söylediğinizde her iki durumda da haklı olduğunuzu unutmayın.

                                                                                 Antony Robbins

Bu yazı serisi Sosyolog&Yazar ve Profesyonel Yaşam Koçu Cengiz BAHAR’ın Network Marketing Başarılı Olmanın 40 Yolu adlı kitabından derlenmiştir. Diğer maddelerde sırasıyla yayınlacaktır.


Bir önceki yazımız olan Son Dönem Network Marketing ve Ponzi Oluşumlar başlıklı makalemizde batan network marketing firmaları, network marketing firmaları ve network marketing türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ