Ekip Olmayı Öğrenmek

Ekip Olmayı Öğrenmek
REKLAM ALANI

ekipolmak

Network Marketing işimizde firmalar ve kazanç planları kadar önemli diğer bir hususta kuşkusuz kişisel gelişim ve eğitimdir.Network Marketing Türkiye olarak sizlere bu konuda derlediğimiz bilgileri sıkca vermeye devam ediyoruz.

 

REKLAM ALANI

Günümüzde işletmeler, farklı uzmanlık alanlarını barındıran ekip çalışmasına ve güç birliğine büyük gereksinim duymaktadırlar. Bugünün bilgi yoğun küresel ekonomisinde sorunların çözülmesi ve için yapılması için farklı uzmanlık alanlarından, farklı departmanlardan ve farklı kıtalardan daha çok insanın birlikte çalışması gerekmektedir Ne var ki yirmi yıl boyunca işyerlerindeki ekipleri inceledikten sonra ben, işin yapılması için ekiplere güvenmenin kötü bir fikir olduğuna inanıyorum. Bu size tuhaf gelebilir. Her yerde ekip çalışmasıyla ilgili eğitimler verilmektedir.

 
Farklı alanlarla güç birliği yapmak fazlaca güç olmasa bile insanların yeni bilgiler edinmeleri ve yeni beceriler öğrenmeleri zorunludur.

 
Ancak ekipler, eşgüdüm ve güç birliği gereksinimlerinin karşılanmasında son derece yetersizdirler. Gerekli olan, ekip olmaktır. Ekip olmak, insanların müşterilere ürün ya da hizmet sunmak amacıyla bilgi üretmek, bilgiyi işlemek, birleştirmek, arıtmak, dönüştürmek ya da bütünleştirmek zorunda oldukları bir bilgi yoğun iş ortamının taleplerine dinamik bir karşılık vermek demektir.

 

Ekip olmak; havada uçarken yapılan ekip çalışmasıdır; antrenmanını yapmış profesyonel bir futbol takımının aksine parkta maç yapmak için bir anda oluşturuluveren bir takım gibi. Ekip olma konusunda başarılı işletmeler bir rekabet avantajı kazanırlar; çünkü işletmeler ekip olarak öğrenirler; ortamdaki değişiklikleri tahmin etmeyi ve bunlara karşılık vermeyi; insanların sorun çözme becerilerini geliştirmeyi ekip olurken öğrenirler. Tarihe bakıldığında başarılı ekiplerin titizlikle oluşturulan ve üyeleri birlikte çalışmayı öğrenmiş olan ekipler olduğu görülür.

 

Günümüzün yüksek tempolu iş ortamında ise bu tur istikrarlı ekiplerin oluşturulmaları ve sürdürülmeleri olanaksız değilse bile güçtür. Bu nedenle ekip olmak; yani eşgüdüm ve güçbirliği faaliyetlerinin giderek artan bir şekilde ekiplerin (bir zamanlar ekip çalışmasının sürmesini sağlayan yapıların, sınırların ve düzenlemelerin) yerini alması gerekir. Ekipler tanım gereği bir süre için varlığını devam ettiren ve bu süre sonunda dağılan varlıklardır. Ekibin üyeleri birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini bilirler. Ancak ekip çalışmalarının daha akışkan olması gereken zamanlarda; başarılı ekipler oluşturulmasını sağlayan eski ilkeler artık çok da işe yaramamaktadır. Farklı durumlarda ya da farklı projeler için kimlerle birlikte ekip olduğunuz sürekli olarak değişmektedir. Kendinizi aynı anda birden fazla ekibin içinde bulmanız olasıdır. Bu da bir dizi yeni insan ilişkileri ve yöneticilik becerilerini öğrenmenizi gerektirir.

 

 

Öğrenme ve ekip olma
Farklı alanlarla güç birliği yapmak fazlaca güç olmasa bile insanların yeni bilgiler edinmeleri ve yeni beceriler öğrenmeleri zorunludur. Uzmanlık, hareket halinde bir hedeftir. Bu duruma ayak uydurabilmek için yaşam boyu öğrenmeyi sürdürmek ve yeni bilgi ve beceriler edinmek gerekir; hem de tekrar tekrar Bir zamanlar işyerimizden izin alarak yeni bir şey öğrenme, sonra da işimize öncekinden daha verimli ve etkili bir şekilde dönebilme olanağımız vardı. Şimdi ise bir yandan işimizi yaparken diğer yandan da yeni bilgiyi özümsemenin, hatta yaratmanın yollarını bulmak zorundayız. Ben bu durumu, verimliliğe odaklanan uygulamadan ayırabilmek amacıyla öğrenerek uygulama olarak adlandırıyorum. Öğrenerek uygulama, doğası gereği güç birliğine açıktır çünkü yapılan iş büyük ölçüde farklı uzmanlıklar gerektirmektedir ve çok yönlüdür.

 

 
Ekip olmak için ne gerekir?
Ekip olmayı gerçekleştirebilmek için bu konudaki gereksinimin farkında olmak yeterli değildir; yeni bir anlayış ve işin hem teknik hem de duygusal yönlerine özen göstermek gerekir.
• Yeni anlayış. Ekip olmak; bir yenilikçilik, deneme ve sorun çözme anlayışıyla beslenir. Bu anlayış insanların potansiyel güç birliği anları ortaya çıktığında esnek bir şekilde hareket edebilmelerini ve sonra da daha sonraki bu tür anlara hazır olarak yollarına devam etmelerini sağlar. Ekip olmak örneğin karşılıklı bağımlılık ilişkilerinin farkında olunması, güven oluşturulması, dinleme ve çatışmaların çözümü gibi temel ekip becerilerine dayanmakla birlikte kişisel geçmişlerin ya da önceki deneyimlerin paylaşılması ya da yoğun bir birlikte çalışma süreciyle kişilerin birbirini iyi tanımasına genellikle zaman yoktur. Aksine insanların önemli bilgileri hızlıca paylaşmaları, sık sık sorular sormaları ve kolektif bilgi ve becerilerini zamanında ürün ve hizmetlerle harmanlamak için gereken ayarlamaları yapmaları gerekir.

 

Buradaki güçlük; uygulama için yapılanma anlayışının üstesinden gelebilmektir; çünkü bu anlayış üstü kapalı da olsa kontrol ve verimliliği, öğrenme ve yenilikçiliğin üzerinde tutar. Öğrenmek için yapılanma anlayışı ise işin bilinmeyenlerle dolu olduğuna inanır ve çalışmayı, bilgi dağarcığını genişletmek için bir fırsat olarak görür.

 

• Teknik ve duygular. Ekip olmanın teknik yönü, sorunun kapsamının belirlenmesi, karşılıklı bağımlılığa dayalı görevlerin tanımlanması ve geçici sınırların hafif bir şekilde yapılandırılmasını içerir. Kapsamın belirlenmesine önce işin o an için en iyi tanımının ne olacağıyla ve daha çok şey öğrenildikçe bu tanımın da gelişeceği bilinerek başlanır. Sonra da karşılıklı iletişim gerektiren görevlerin belirlenmesi ve öncelik sırasına konması gelir. Ekip olmak, her şeyin güç birliği içinde yapılması gerektiği anlamına gelmez. İnsanları bir araya getirmek genellikle zor olduğu için en fazla karşılıklı bağımlılık gerektiren görevler birer darboğaz oluştururlar ve bunların erkenden belirlenmeleri gerekir. Yapılandırma; alt grupların eşgüdüm ve sorun çözümü için fiziksel ya da sanal olarak toplanmalarına yardımcı olacak geçici sınırların çizilmesiyle ilgilidir. Ekip olmada oluşturulan yapılar hafif inşaat iskelelerine benzerler; örneğin isim listesi, bir paylaşım sitesi ya da geçici bir ortak yer gibi. Ekip olmanın teknik yönü; eğer duygusal yönü de iyi yönetilmez ise genellikle düzgün işlemez. Ekip olmak tek başına çalışmaktan farklı olarak insanları başkalarının kararlarına ve hareketlerine karşı fazlasıyla duyarlı hale getirir. Sürekli değişen ekipler insanlara birbirlerini tanımak ve birbirlerine güvenmek için yeterince zaman bırakmaz. Ekip olmanın duygusal yönü; insanlara iş arkadaşlarına alışmaları ve onları sevmeleri yerine yeni bir çalışma biçimine alışmaları konusunda yardım etmekle ilgilidir. Yeni çalışma biçimi ekip üyelerinin gerçek öyle olmasa bile sanki birbirlerine güveniyorlarmış gibi hareket etmelerini gerektirir. Ekip olmanın duygusal yönünün yönetilmesinde kullanılacak başlıca araçlar amacın vurgulanması ve psikolojik güvenlik oluşturulmasıdır.

 
Zorlayıcı bir amaç, motive edicidir. Amaç; bizim (şirket ya da proje olarak) niçin varolduğumuz sorusuna yanıt vererek farklı insanlardan oluşan bir gurubu ortak bir çaba içinde buluşturur. Ortak amaç, bu uzmanların aralarındaki anlaşmazlıkları çözmelerine ve birbirlerini desteklemelerine yardımcı olur. İnsanların bilgiyi, fikirleri ve uzmanlığı hızla paylaşabilmeleri için zırhlarından çıkmaları, başkalarının kendileri hakkında ne düşünecekleriyle ilgili endişelerini bir kenara bırakmaları gerekir. Bazı insanlar bildiklerim paylaşırlarsa değerlerim düşeceğinden kaygı duyarken bazıları da bildiklerini sergilemekten çekinirler. Hatta başkalarından bilgi almayı bile bir zayıflık itirafı olarak görenler vardır. Ne var ki biri psikolojik güvenlik ortamı içinde bu kaygılar yok olur. Ekip olmak bir beceri olmaktan çok bir tavırdır; herkes ekip olmayı öğrenebilir ve ekip olmakla daha başarılı olabilir.

 
“Amy C. Edmondson” – Teaming: How Organizations Learn, Innovate, and Compete in the Knowledge Economy adlı kitabından alıntıdır.Kaynak:kriteregitim.com

Bir önceki yazımız olan Network Marketing Rekabetinde Yanlış Oyunlar başlıklı makalemizde doğrudan satış, network marketing ve network marketing eğitimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ