Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları

Network Marketing Sektöründe Başarılı Olmanın Yolları
REKLAM ALANI

 3

KISA VADEDE PARA KAZANMAYI AMAÇLAMAYIN!

“Hırs ve para düşkünlüğü belki de diğer tüm ihtiraslardan daha fazla suç sebebidir.”

Aristotales

Network Marketing kısa vadede para kazanma işi değildir. Kısa vadede zengin olma durumu değildir. Diğer işlerde olduğu gibi zaman ve emek isteyen bir iştir. Birçok işte sermaye olduğundan süre daha kısalabilmektedir. Burada tamamı insan faktörü olduğu için eğitim, emek ve sabır isteyen bir süreç vardır.

Birçok kişi size işten bahsederken kısa vadede para kazanılabileceğini ve iyi imkânlara sahip bazı kişilerin sahip olduğu zenginliklerinden bahsederler. Evet, böyle kişiler vardır ama orantılarsak çok uç düzeyde para kazanan kişilerin oranı nihayetinde azdır.

Sermayesiz bir iş kuracaksınız ve kendinize bağlı bayi sistemi oluşturacaksınız. Bunun yanında perakende müşteri bularak ürünlerin bir kısmını perakende olarak satacaksınız.

REKLAM ALANI

Burada amaç nedir? Basit bir örnek verecek olursak. Çoğunluk olarak kozmetik ürünlerinin satıldığı göz önüne alınırsa kendi mağazasında kozmetik ürün satan bir firma açık olduğu zaman ürünü müşteriye satabilecektir. Birkaç yıl sonra yer değiştirmek ya da farklı nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kaldığında artık ürün satamayacaktır.

NM işi yapan biri ise birkaç yıl zarfında oluşturacağı bayi ağı ile yüzlerce sabit müşterisi olacaktır. Kendisi bir süre sonra zaten kişilerle birebir ilgilenemeyecektir. Tatile gitse bile üyelerin vereceği siparişlerden prim elde edecektir. Ne kadar çok üye o kadar çok prim demektir. Farklı bir şehre gitse bile üyeleri sabit kalacaktır.  Normal sistemle farkı budur aslında. Tabi bunu yapmak için ciddi bir emek gerekecektir. Bazı firmalarda bu kısa sürede olurken bazı firmalarda ise uzun bir yol almak gerekecektir.

Network Marketing işi ciddi emek isteyen ve çalışanlarına düzenli kazanç vaat eden bir sistemdir. Bu sistemi her şirket başarıyla uygulayacak diye bir kaide yok. Birçok firma sadece ürünleri satılsın diye bu sistemle satış yapmaktadır. Bunun yanı sıra profesyonel olarak çalışan yerli ve yabancı firmalar sektörde yer almaktadır. Sadece ürün satışı değil aynı zamanda kişilerinde ilerleyebileceği bir kazanç sistemidir…

Günümüzde sosyolojik olarak insanlar çok daha tembel bir hale gelmiştir. Zayıflamak için aldıkları spor aletlerinin bile üzerine çıkmaya üşenir haldedirler. Ticari olarak geçmişi olmayan kişiler marketing sektöründe kısa süre para kazanılabileceğini hayal ederler bu bazen eğitimlerde bilinçsiz yapılan propaganda ile de olabilmektedir. Esasen kişinin şansı yaver giderse doğru iki üye ile kısa sürede ciddi para kazanabilir. Ne var ki bu doğru iki üyeye denk gelme olasılığı hiç de gözüktüğü kadar kolay değildir. Bu nedenle istatistiki bilgilere bakmak gerekir.

Yapmanız gereken eğer daha önce bu alanda deneyiminiz yoksa mevcut işinizi aksatmadan bu işlere emek harcamak. Düzenli bir emek size orta ve uzun vadede ciddi sonuçlar kazanımlar getirecektir.

İnsanların hırsı ve açgözlülüğü, mutlu olmamalarının tek nedenidir.

KAVAK AĞACI İLE KABAK

Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti… Bahar boyunca bitki kavak ağacına sarılarak boy göstermeye başladı… Yağmurların ve güneşin etkisi ile büyümesini hızla sürdüren kabak, kısa sürede kavak ağacı ile neredeyse aynı boya geldi… Hızla büyümesinden gururlanırken bir gün dayanamayıp kavağa sordu: “Sen kaç ayda bu duruma geldin ağaç?”

“On yılda” dedi kavak… Kabak çiçeklerini sallayarak güldü… “on yılda mı? Ben neredeyse iki ayda senin boyuna geldim…” Kavak ise kabağın bu sözlerine güldü ve “çok doğru” diye karşılık verdi sadece… Günler günleri kovaladı ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak önce üşümeye başladı, sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar artıkça da aşağıya doğru inmeye… Bu kez biraz da kuşkuyla sordu kavağa… “neler oluyor bana ağaç?”… Kavak sakin bir şekilde yanıtladı kabağı… “Telaşlanmaya gerek yok ölüyorsun”… Kabak hiçbir şey anlamadı sordu “niçin?” diye… Kavak yine sakin sakin yanıtladı… “ çünkü benim on yılda geldiğim yere sen iki ayda gelmeye çalıştın”…

Bu yazı Eğitimci Yazar ve Network Marketing Eğitmeni Cengiz BAHAR’ın Network Marketing Başarılı Olmaın 40 Yolu ve Etkili İletişim ve İkna adlı eserlerinden derlenerek yazılmıştır.

Bir önceki yazımız olan NETWORK MARKETİNG BAŞARILI OLMANIN YOLLARI başlıklı makalemizde cengiz bahar, eğitim ve kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ