Networkmarketing’te Ekip Olmanın Önemi

Networkmarketing’te Ekip Olmanın Önemi
REKLAM ALANI

Networkmarketing’te Ekip Olmanın Önemi

 

REKLAM ALANI

İnsanlar ortak bir amaç için, ortak çalışma içinde bulunurlar. Bu amaçlarını gereçekleştirmek için oluşturdukları gruplara da ekip adı verilir. Ekibin varlığından söz edebilmek için ekibi bir araya getiren ve bir arada tutan bir misyon ve vizyon olmalıdır. Kısaca misyon; amaç, vizyon da çalışma şekli ve işin vitrinidir. Başarılı çalışmalarda uyum içinde çalışan ekiplerin rolü yadsınamaz.

 

EKİP NEDİR ?

Ortak bir amaç için ortak çalışma içinde olan en az iki kişiden oluşan gruptur. Ekibin varlığından söz edebilmek için ekibi bir araya getiren ve bir arada tutan bir misyon ve vizyon olmalıdır. Kısaca misyon; amaç, vizyon da çalışma şekli ve işin vitrinidir.
Ekibin üyeleri biraraya gelerek kendilerinden daha büyük bir bütünü oluştururlar. Bu nedenle ekip üyelerinin birbirlerini tamamlıyor olması gerekmektedir. Bireysellik ekibin içinde ve ekibin hedefleri doğrultusunda eritilmelidir. Bütün bunlarla bir sinerji oluşur ve bu da işin en iyi şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Ekibin içinde artık “ben” yoktur ”biz” vardır. Ortaya çıkan iş “ben”im değil “biz”im ürünümüzdür.
Ekip çalışması bir orkestra gibidir ve bu orkestra gücünü uyumdan alır, solist yoktur. Ekip üyeleri birbirleriyle sürekli etkileşim halindedirler. Bu nedenle de kendi performansları kadar diğer üyelerin performansından da sorumludurlar. Ekip içinde etkileşimi arttırmanın yolu da doğru iletişimden geçmektedir. Ekip üyeleri bütünü birlikte tamamladıklarını unutmadan birbirlerine karşı saygılı olmalıdırlar. Üyeler birbirlerine emir vermek yerine rica etmeli, geri bildirimlerde bulunmalıdırlar.
Yapılan doğru işlerde de birbirlerine olumlu geri bildirimlerde bulunmaları önemlidir. Ekip içinde kimsenin “Banane bu benim işim değil”, “Ben yapmadım ki” deme lüksü yoktur. Herkes başarı da olduğu kadar başarısızlıkta da elini taşın altına koymalıdır.

 

 
EKİP ÇALIŞMASI KİMLERE GÖRE DEĞİLDİR


Zararlı rekabetçilere
İsyan eden-meydan okuyanlara
İçine kapanık olanlara
Suya sabuna dokunmayanlara veya “yönetici daima haklıdır” diyenlere

EKİP ÇALIŞMALARINDA KİMLER KAYBEDER?

Ekip değil grup oluşturanlar
Aşağılık duygusu taşıyanlar
Zihninde otoriteyle problemi olanlar
Egosantrik olanlar (bencil, ben merkezci)
“Aman bana ne, bu benim işim değil ki” diyenler.
Bugün artık “mükemmel insan arayışı” yerini” iyi ve doğru sistem” arayışına bırakmıştır. iyi ve doğru sistemleri de en iyi ekipler meydana getirecektir. Bu yüzden ortak amaç unutulamamalı ve ekip çalışmasına odaklanılmalıdır.
İşiniz sizin varoluş alanlarınızdan biridir. Hem kendinize hem işinize hem de ait olduğunuz ekibe saygı duyun. insan yapısal olarak bir aileye, bir çevreye, bir gruba ait olmak ister. Ekip çalışmalarının en güzel yanı; bu aidiyetlik ve beraber başardık duygusunu yaşatmasıdır. Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar.

alıntı:Tekin Perinçek

Başarılı Ekip Çalışması İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Network Marketing'te Başarı başlıklı makalemizde network marketing, network marketing eğitim ve network marketing eğitimcileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ