Yeni Tüketici Kanunu ve Network Marketing

Yeni Tüketici Kanunu ve Network Marketing
REKLAM ALANI

Yeni Tüketici Kanunu ve Network Marketing

Son Günlerde sıkca söz edilen ve aylardır merak edilen  yeni network marketing kanunu diye tabir edilen yasanın içeriğini sizler için irdeledik.İşte komple tüketici kanunu olması ile beraber bizim konumuz olan network marketing ile ilgili kısmı sizlere aktarmak istiyoruz.

Tüketici Kanunun 9.Kısmı Madde 80

REKLAM ALANI

Piramit satış sistemleri

MADDE 80- (1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

 

Sonuç

Şimdi bu yasa da dikkat çeken önemli yerler var bunları göz önünde bulundurmamız gerekiyor.Öncelikli olarak network marketing şirketlerinde kişiler sadece kendi çabaları ile de yani satış yaparakte  para kazanabilmelidir.Yani aynı şartlar altında altına üye bulmadan da para kazancı sağlamak zorunda dırlar.Bu madde açıkca ürünsüz sadece paket satarak çalışma yapan firmalara izin verilmeyeceği konusunda fikir beyan ediyor.Bu demek oluyor ki kendini network marketing olarak tanıtan ülkemizde, ki özellikle de maalesef yerli firmalar piramit sistemine dahil edilecektir.

 

Ayrıca bu maddelerden dolayı bir çok tüketici, firmalara dava açtığı takdirde kazanma olasılığı yüksek olacaktır.Yani ben sözleşme yapıyorum,Üyelik bedeli şu kadar alırım demekle iş bitmeyecektir.Yani Açıkca sen sisteme gir …. tllik paketle senin gibi …. tllik paketten şu kadar daha adam bulman lazım kazanabilmen için kavramı tek başına yeterli olmayacak ve bu uygulmanın çok net tarih olacağa benziyor.Şirketler kişiye hem kendi başına üye olup kendisi gibi üye bulmadan da kazandırmak zorundadır.Bakalım yasanın içi net olmadığı için şirketlerin buna göre uygulma yapması da çok zor olmayacaktır.Eğitim bölümümüzde şirket seçimi hakkında bir çok makale yazmıştık.Şirket seçimi konusunda özellikle ordaki uygulamlara dikkat etmenizi öneririm.Bu konu ile alakalı da facebook sayfamızda görüşlerinizi bekliyoruz.

 

 

 

Yasa İle ilgili tüm detayları TBMM  resmi sitesi olan bu linkten de öğrenebilirsiniz.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6502.html

Bir önceki yazımız olan Pes Sistem başlıklı makalemizde emlak network, emlak network marketing ve network marketing hakkında bilgiler verilmektedir.