Gıda Takviyesi’nde Son Durum

Gıda Takviyesi’nde Son Durum
REKLAM ALANI

gidatakviyesi

Özellikle geçen seneden başlamak üzere gıda takviyesi ürünlerinde ki sıkı denetimler,gıda takviyesi üreten ve satan firmaları zor durumda bıraktı.Aşağıdaki haberde de göreceğiniz üzere adeta ceza yağmuru yağdı.

Yeni yönetmelik ve reklam kuralları ile internet ya da görsel ,yazılı medya olsun ilaç olmayan gıda takviyesinin belli hastalıklara iyi geldiğini belirtmek sakıncalı duruma düştü.

REKLAM ALANI

Reklam Kurulu, yanıltıcı içerikli “gıda takviyesi” reklamları nedeniyle 1,2 milyon lira para cezası verdi.

Yanıltıcı reklamlara ceza geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın koordinasyonunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yetkilileri ile toplantı yapıldı.

Bazı “gıda takviyesi” reklamlarında vatandaşların yanıltıldığı ve bu durumun da kamu sağlığı üzerinde ciddi tehdit oluşturduğunun değerlendirildiği toplantıda, mevzuata aykırı ve yanıltıcı reklam ve tanıtımlar için idari para cezasının yanı sıra, caydırıcı tedbirlerin uygulanmasına karar verildi.

57 REKLAMA DURDURMA VE CEZA

Bu kapsamda Reklam Kurulu, 2013’ün ilk üç ayında incelemeye alınan 59 gıda takviyesi reklamından 57’sine durdurma ve 1,2 milyon lira para cezası verdi.

Kurul, 2012’de de 236 gıda takviyesi reklamından 235’ini mevzuata aykırı bulmuş ve söz konusu reklamlara durdurma ve toplam 2,6 milyon lira para cezası uygulamıştı.

ÖRTÜLÜ REKLAMLAR

Bu yılın ilk üç ayında “örtülü reklam yapıldığı” belirlenen 18 dosyayla ilgili durdurma ve 1,1 milyon lira idari para cezası verildi. Geçen yıl da söz konusu reklamlar nedeniyle 32 dosya için 1,3 milyon lira idari para cezası uygulanmıştı.

kaynak:gazeteler

Editör NOT: Devletimizin bu şekilde sıkı denetim yapması tabi ki önemli,fakat sık eleyip ince dokuyup faydalı olabilecek yatırımları da engellememiz lazım.Ayrıca son bir kaç görüşmemizden şunu anlatık bu şekilde satış kanalları tıkanan bir çık gıda takviyesi firması alternatif olarak network marketing kanalına yönelmektedir.

Bakalım ilerleyen dönemler de gıda takviyesi konusunda çalışmaların sonuçları nasıl oalcaktır.

Bir önceki yazımız olan Miorre Avrupa Networking Nisan Ayı Kampanyası başlıklı makalemizde avrupa network, avrupa network kayıt ve avrupa network üyelik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ